İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-13 EYLÜL 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ LİTVANYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

AB Konseyi Dönem Başkanlığı vesilesiyle 10-12 Eylül 2013 tarihleri arasında AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Litvanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’da bulunan Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Trio Konseri ve Resepsiyonu’na katılan Egemen Bağış, sırasıyla Büyükelçi Sayın Akın Alkan, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Litvanya Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve AB İçişleri Komitesi Başkanı Gedminas Kirkilas ile görüştü. Ziyaretinin son gününde Cinsiyet Eşitliği Avrupa Enstitüsü’nde AB üyesi ve aday ülkelerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Egemen Bağış, Litvanya Dönem Başkanlığı sırasında ülkeye yaptığı ilk ziyaretinde Türkiye’nin üyelik sürecine yönelik hassasiyetlerini içeren değerlendirmelerde bulundu. 12 Eylül 1963 tarihli Ankara Anlaşması’nın 50’inci Yıldönümü’ne denk gelen ziyareti vesilesiyle Egemen Bağış, konuyla ilgili olarak, AB serüveninin Türkiye için 50 yıldır devam ettiğini ve Türkiye’nin üyelik sürecinde karşılaşılan en büyük zorluğun ise “ön yargılar” olduğunu belirtti.

Bazı fasılların açılış kriterlerinin henüz kesin olarak belirlenmediğini belirten Bağış, Türkiye’ye getirilen eleştirilerin her zaman olabileceğini ancak fasılların içeriğiyle ilgili adımlar atabilmesi için de önce açılış kriterlerinin belirlenmesini arzu ettiklerini ifade etti. Özellikle bu noktada Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından konulan ve yargı, temel haklar, ifade özgürlüğü, demokratikleşme gibi konuları kapsayan 23 ve 24’üncü fasıllara yönelik engellerin kaldırılmasında ikna görevinin AB’ye ait olduğunu hatırlattı.

Suriye, Mısır ve terör ile mücadelede sergilenen performansların daha da artmasını temenni eden Bağış, bu konuda AB’den gelecek desteğin önemli olduğunu vurguladı. Diğer taraftan GKRY ile çözüme kavuşturulmak istenen sorunların sonuçlanmasında AB’nin daha adil bir tavır yakınmasını önemsediklerini bir kez daha yineledi.  

Ekim 2013 tarihinde açıklanması beklenen Avrupa Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin de değerlendirmede bulunan Bakan, Komisyon üyelerinin görev sürelerinin biteceğini hatırlatarak, üyelerin kendi ülkelerindeki olası pozisyonlar için ilerleme raporları üzerinden Türkiye’yi eleştirdiklerini savundu. 

Üyelik sürecinde Türkiye için önemli sorunlardan biri olan Türk vatandaşlarına yönelik vizesiz seyahat hakkı, Bağış’ın önemle üzerinde durduğu diğer bir konu oldu.