İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-13 EYLÜL 2013

G-20 ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

G-20 Zirvesi, 5-6 Eylül tarihlerinde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde gerçekleştirildi. Zirvede, başta aktif büyüme politikası, küresel mali politikalara yönelik daha ciddi denetimler ve vergi cennetleriyle mücadele olmak üzere ekonomik konuların yanı sıra resmî gündemde olmayan Suriye konusu da görüşüldü.

Zirvede ABD, Suriye’ye askerî müdahale için destek ararken G-20 ülkeleri Suriye krizi konusunda görüş ayrılığına düştü.  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Zirve sonunda yaptığı basın açıklamasında Suriye’nin ABD’ye saldırmadığının altını çizerek askeri müdahaleye karşı olduklarını tekrarladı.

Zirve sonunda kabul edilen sonuç bildirgesinde küresel ekonominin sürdürülebilir ve dengeli büyümesi, yeni iş alanlarının oluşturulması, yatırımların desteklenmesinin gereği belirtilirken, çok taraflı ticaretin geliştirilmesi, vergi kaçakçılığıyla mücadeleye ilişkin vergilendirme sorunlarının çözümünün önemine işaret edildi. Mali düzenlemelere ilişkin olarak ise sürdürülebilir finans kurumlarının ve sorunsuz işleyen finansal piyasaların oluşturulması ve gölge bankacılık sistemi, kara para aklanmasının önlenmesinin gereği ifade edildi.

Zirve’de kabul edilen eylem planında büyümenin güçlendirilmesi, sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve istihdamın artırılmasının en önemli öncelikler arasında olduğu belirtildi. Yatırımların artırılması, serbest ticaret, açık ve kurallara dayalı şeffaf ve ayrımcı olmayan, aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına dayanan bir ticaret sisteminin büyümenin yeniden sağlanmasında önemine vurgu yapıldı. Aynı zamanda vergilendirmede şeffaflığın da önemine değinilirken yolsuzluğun ekonomik büyümeyi ve yoksullukla mücadeleyi engellediğine işaret edildi. G-20 Yolsuzlukla Mücadele Eylem Planı’nın da kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Zirve’de AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada bütçe gözetiminin sürdüğü, yapısal reformların ve mali kuralların meyvelerini vermeye başladığı ve toparlanmaya ilişkin pozitif işaretler belirdiği belirtildi.