İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-13 EYLÜL 2013

AB arabuluculuğundaki Belgrad-Priştine diyaloğunda enerji ve telekomünikasyon konularında anlaşma sağlandı

Sırbistan ve Kosova arasında AB arabuluculuğunda sürdürülen Belgrad-Priştine diyaloğu kapsamında 8 Eylül 2013 tarihinde yapılan görüşmelerde telekomünikasyon ve enerji konularında anlaşmaya varıldı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın arabuluculuğunda Brüksel’de bir araya gelen Sırbistan Başbakanı Ivica Dacic ve Kosova Başbakanı Haşim Thaçi arasında Kosova’nın üç haneli bir uluslararası telefon kodu için başvuruda bulunması üzerinde uzlaşıldı. Dacic ve Thaçi ayrıca, Sırp GSM operatörlerinin Kosova’da faaliyetlerini sürdürmeleri konusunda anlaştı. Dacic, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sırp telekomünikasyon şirketlerinin Kosova’daki faaliyetlerini sürdüreceğini ve Kosova ile Sırbistan arasında yapılan telefon görüşmelerinin yerel görüşme tarifeleri üzerinden ücretlendirilmeye devam edileceğini ifade etti.

4 Kasım tarihinde gerçekleşecek Kosova yerel seçimleri konusunu da ele alan Dacic ve Tahçi, sandıklarda Sırp gözetmenlerin de görev alması gerektiği konusunda anlaştı.