İKV E-Bülteni | 2011 » 19 ARALIK-2 OCAK 2012 » DANİMARKA, AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI POLONYA’DAN DEVRALDI

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Danimarka, AB Dönem Başkanlığını Polonya’dan devraldı. Üyelik Anlaşması’nın 1 Ocak 1973’de yürürlüğe girmesi ile, İrlanda ve İngiltere ile birlikte AB üyesi olan Danimarka’nın 7’nci Dönem Başkanlığı, 2012 yılının ilk yarısı boyunca devam edecek.

AB’nin tarihindeki en ciddi krizler ve sorunlar ile karşı karşıya geldiği bir dönemde AB Dönem Başkanlığı gibi zor bir görevi üstlenen Danimarka, Dönem Başkanlığı programını somut çözüm önerileri aracılığıyla AB’nin güçlendirilmesi ve bütünleştirilmesi üzerine kurmuş durumda.

Dönem Başkanlığı sırasında Danimarka, öncelikli olarak Avrupa vatandaşlarının refahı için Avrupa çapında değerler ve gereksinimlerin bütünleştirilmesine çalışacak. Bu çerçevede Danimarka, Dönem Başkanlığı’nın sloganını 4 temel hedefte özetliyor:

Danimarka’nın Dönem Başkanlığı önceliklerinin yanı sıra gündemini meşgul edecek bir diğer konu da bütçe çalışmaları olacak. Avrupa Birliği’nin ekonomik krizle, Avro alanının sorunları ile bu denli meşgul olduğu bir dönemde bütçe müzakerelerinin çok zorlu geçmesi bekleniyor. Avro Alanı’nda yer almayan Danimarka, finansal hizmetler, kamu alımları gibi alanlarda da gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için şartları zorlayacak. Bütçe görüşmelerine ek olarak, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Alanı üyeliği de 2012 yılında gündemde olacak tartışma konuları arasında.

Danimarka’nın AB Dönem Başkanlığı’na ilişkin ayrıntılı bilgiye Dönem Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden ulaşabilir: http://eu2012.dk/en

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1335&id=2726