İKV E-Bülteni | 2011 » 19 ARALIK-2 OCAK 2012 » AB UKRAYNA İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI İÇİN YARGI REFORMU YAPILMASINI ŞART KOŞTU

15’inci AB-Ukrayna Zirvesi, Ukrayna’yı temsilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in, AB’yi temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso’nun katılımıyla 19 Aralık 2011 tarihinde Kiev’de gerçekleşti. Zirve’de AB ile Ukrayna arasında derin ve geniş kapsamlı bir serbest ticaret alanı (Deep and Comprehensive Free Trade Area- DCFTA) kurulmasını da öngören bir Ortaklık Anlaşması üzerinde mutabakata varılması beklenmekteydi. Ortaklık Anlaşması’nın metni üzerinde anlaşmaya varılmasına rağmen, anlaşma; AB’nin Timoşenko’nun yargılanma sürecinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle imzalanmadı.

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy, Zirve’den sonra yaptığı açıklamada Ukrayna’da son zamanlarda yaşanan iç gelişmelerin, AB ile Ukrayna arasındaki ilişkileri zorlaştırdığını belirtti. Van Rompuy; muhalefet lideri ve eski Başbakan Yulya Timoşenko’nun tutuklanmasına atıfta bulunarak, Ukrayna’da yargının siyasi amaçlı kullanılmasını eleştirdi. Timoşenko’nun tutuklanması, AB tarafından Ukrayna’da demokrasi ve adalette bir gerilemenin belirtisi olarak görülmekle birlikte, AB ile Ukrayna arasında daha derin ticari ve siyasi ilişkiler geliştirilmesine başlıca engel durumunda bulunuyor.

Van Rompuy, Ekim 2012 tarihinde gerçekleşecek parlamento seçimlerinin Ukrayna’nın reform süreci için bir nihai sınav niteliğinde olacağını belirtti. Birçok gözlemci, Timoşenko’ya verilen hapis cezasının onun seçimlere katılmasını engellemeye yönelik olduğu düşüncesinde. (Timoşenko’nun, başbakanlığı döneminde 2009 yılında Rus gaz şirketi Gazprom ile yapılan doğalgaz anlaşmasında yetki ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle 7 yıl hapis cezası almasına karar verilmişti. Karar, 23 Aralık 2011’de Temyiz Mahkemesi tarafından da onaylanmıştır.)

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1335&id=2741