İKV E-Bülteni | 2011 » 26 EYLÜL-2 EKİM » KIBRIS MÜZAKERELERİNDE BİR ÜST AŞAMAYA GEÇİLİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış müzakereler devam ediyor.

Liderler, 27 ve 30 Eylül tarihlerinde bir araya gelerek yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilk aşamasını bitirdiler. 27 Eylül’de yapılan görüşmede “Avrupa Birliği” başlığı ele alındı. Bu başlık, müzakereler kapsamında en çok yakınlaşma sağlanan alanlardan biri. 30 Eylül tarihinde ise, “Güvenlik” başlığına geçildi ve iç güvenlik konusu masaya yatırıldı. Böylece, liderler tüm müzakere başlıkları üzerindeki görüşmelerini 14 toplantı sonucunda tamamlamış oldu. Bilindiği gibi, liderlerin görüşmelerini takiben uzmanlar düzeyinde teknik ayrıntılar üzerinde müzakereler devam ediyor.

4 Ekim tarihindeki görüşme ile Kıbrıs müzakerelerinde bir üst aşamaya geçiliyor. Bu kapsamda, Ekim ayı sonuna kadar üzerinde müzakere yürütülen tüm başlıklarda yakınlaşma sağlanması ve bir çözüm planının ortaya çıkarılması hedefleniyor.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Doğu Akdeniz’de yaşanan petrol arama krizinin müzakereleri etkilememesi için iki tarafın da çaba sarf ettiğini belirtti. Öte yandan, kapsamlı müzakerelerin başarılı bir sonuca ulaşması halinde, “doğal kaynaklar ve su” konularında Federal Kıbrıs Hükümeti’nin sorumlu olacağını ifade etti. Downer, bu konu üzerinde uzlaşma sağlandığını ve söz konusu uzlaşmanın sürdürülebilir olması için çalışıldığını da sözlerine ekledi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1344&id=2494