İKV E-Bülteni | 2011 » 25-31 TEMMUZ » KIBRIS’TA YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERELER BAŞLADI

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 19 Temmuz 2011 tarihinde yapılan görüşmede planlanmış olan yoğunlaştırılmış müzakereler 25 Temmuz’da başladı. Liderler, 25 Temmuz – 21 Ekim 2011 tarihleri arasında 19 görüşmede bir araya gelmeyi kararlaştırmış ve tüm müzakere başlıklarında yakınlaşma sağlamayı hedeflediklerini açıklamışlardı.

25 Temmuz tarihli ilk toplantıda liderler “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığında görüştüler. Yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde, aynı başlığın masaya yatırıldığı ikinci görüşme ise, 29 Temmuz’da yapıldı. Söz konusu başlık, iki taraf arasında uzlaşmaya en yakın olunan alanlardan biri ve bu kapsamda özellikle nasıl bir başkanlık sisteminin uygulanacağı masaya yatırılıyor.

İKV web sitesinin “Değerlendirmeler” bölümünde yayımlanan “Cenevre Görüşmeleri Sonrası Kıbrıs” başlıklı yazıda da belirtildiği gibi, 7 Temmuz tarihinde BM Genel Sekreteri ile bir araya gelen Eroğlu ve Hristofyas, Ekim ayında New York’ta yapılacak toplantıya kadar tüm başlıklarda yakınlaşma sağlamayı vaat etmişlerdi.

GKRY Hükümetinin İstifası

Ne var ki, adada başlatılan yoğunlaştırılmış müzakereler GKRY Hükümeti’nin 28 Temmuz 2011’de istifa etmesiyle az da olsa gölgelendi. Bu çerçevede, yeni bir koalisyon arayışına gidilecek olan Güney Kıbrıs’ta Hristofyas’ın müzakerelere ne derece odaklanabileceği tartışılır hale geldi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1351&id=2720