İKV E-Bülteni | 2011 » 23-29 MAYIS » NÜKLEER SANTRALLERE UYGULANACAK STRES TESTLERİ ÜZERİNDE UZLAŞMAYA VARILDI

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Nükleer Güvenlik Düzenleme Grubu (ENSREG) Avrupa Birliği sınırları içerisindeki nükleer santrallere uygulanacak stres testlerinin içeriği konusunda uzlaşmaya vardı. 24 Mayıs 2011 tarihinde onaylanan karar uyarınca stres testlerinde nükleer santrallerin terörist saldırılara karşı dayanıklılığı incelenmeyecek.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, AB sınırları içerisindeki nükleer santraller 1 Haziran tarihinden itibaren değerlendirilmeye başlanacak. Öncelikle her santralin yönetiminden hazırlanan anketi doldurması ve talep edilen ek belgeleri sunması istenecek. Ardından ulusal nükleer güvenlik düzenleyicileri bu bilgilerin güvenilirliği konusunda bir rapor hazırlayacaklar. Hazırlanan ulusal raporlar yedi uluslararası uzmandan oluşan bir kurul tarafından değerlendirilecek. 

Stres testleri gönüllülük esasına göre nükleer enerji kullanan 14 Üye Devlette uygulanacak. Ancak testi geçemeyen nükleer santrallere ne olacağı gibi bazı temel konularda kafalardaki soru işaretleri giderilmiş değil.  Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger tarafından yapılan açıklamaya göre, stres testinden geçemeyen santrallerin faaliyetlerinin hemen durdurmasını talep etmek Komisyon’un yetki sınırları içerisinde yer almıyor.  Oettinger, ayrıca, Haziran ve Temmuz aylarında Rusya, İsviçre, Ukrayna ve Ermenistan ile stres testlerinin bu ülkelerde de uygulanması konusundaki görüşmelerin devam edeceğini açıkladı.

Avrupa Birliği’nde nükleer enerjiyle ilgili bir diğer önemli gelişme, Alman Hükümeti’nin 2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatacağını açıklaması oldu. Böylece Almanya sanayileşmiş ülkeler içerisinde nükleer enerji kullanımını bırakan ilk ülke olacak. Hazırlanan plana göre Fukuşima nükleer krizi sonrasında faaliyetleri askıya alınan yedi eski santral yeniden faaliyete geçmeyecek. Yıllardır teknik sebeplerden dolayı faaliyete sokulmayan Kruemmel nükleer santrali mevcut durumunu sürdürecek. Kalan nükleer santrallerden altısı 2021’de üçü ise 2022’de faaliyetlerine son verecek.

Hatırlanacağı üzere, Almanya Şansölyesi Angela Merkel 2010 yılı sonunda Almanya’daki 17 nükleer reaktörün faaliyetlerinin 2030 yılına kadar uzatılacağını açıklamıştı. Alınan bu son kararda Fukuşima krizi sonrasında Alman kamuoyunda nükleer enerjiye olan tepkinin artması etkili oldu. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1361&id=2637