İKV E-Bülteni | 2011 » 23-29 MAYIS » YEŞİL HAFTA 2011 BRÜKSEL’DE BAŞLADI

Yeşil Hafta 2011 24 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Çevreden Sorumlu Üyesi Janez Potoènik tarafından Brüksel’de başlatıldı. Bu yıl doğal kaynakların verimli kullanılması temasını temel alan Yeşil Hafta,  tüketicilere gezegenin kaynaklarını daha verimli kullanmaları ve Avrupa Birliği’nin 2020 hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmaları için çağrıda bulunuyor.

Avrupa Komisyonu’nun Çevre’den Sorumlu Üyesi Janez Potoènik yaptığı açıklamada kaynak verimliliğinin sadece kısıtlamalar ve kıt kaynaklardan ibaret olmadığını, kaynak verimliliğinin tüketiciler için daha az israf ile büyüme ve istihdam, daha temiz bir çevre, daha iyi ve sürdürülebilir tercihler için fırsatlar içerdiğini belirtti. Janez Potoènik sözlerine bu yılki programın çevre politikasının kapsamı hakkında net bir gösterge olduğunu, hayatı nasıl yaşamayı seçtiğimiz yol açısından temel teşkil ettiğini ifade etti.

Bu yıl on birincisi düzenlenen Yeşil Hafta kapsamında düzenlenen dört günlük konferansta, katılımcılar gezegenin kaynaklarını daha verimli kullanmak için çözümler arayacak. Kaynakların mevcudiyeti, geri dönüşüm, biyolojik çeşitlilik ve toprak durumu gibi geleneksel çevre konularının yanı sıra konferansta verimli kaynak ekonomisine geçiş, daha yeşil kimyasallar, istihdam ve inovasyon, eko-inovasyonun finansmanı, su verimliliği gibi konular da tartışılacak. Avrupa Birliği Kurumları, iş dünyası, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, akademik çevreler ve medyadan yaklaşık 3.500 temsilci, halkın bilinçlendirilmesi, deneyim paylaşımı ve en iyi uygulama için otuz sekizden fazla toplantıya, atölye çalışmasına ve özel etkinliklere katılacak.

Bu yılki programın ilginç etkinliklerinden biri de Brüksel Zaventem Havaalanı’nda güneş enerjisi ile çalışan ve “Solar Impulse”  ismi verilen uçağa yapılacak ziyaret. Solar Impulse, yakıt gerektirmeden ve karbon emisyonu üretmeden gece gündüz uçmak için tasarlanmış ilk uçak olma özelliğini taşıyor. Uçak, 29 Mayıs tarihine kadar halkın ziyaretine açık kalacak.

Avrupa Birliği’nin çevre politikası üzerine yıllık olarak hazırladığı en büyük konferans olan programın bu yılki teması, sürdürülebilir büyüme için kaynak tasarrufuna ve düşük karbon ekonomisine geçişi teşvik eden Avrupa 2020 girişimini desteklemek. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1361&id=2638