İKV E-Bülteni | 2011 » 16-22 MAYIS » ULUSLARARASI PARA FONU’NUN BAŞKANI DOMINIQUE STRAUSS-KAHN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Uluslararası Para Fonu’nun (International Monetary Fund-IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, 14 Mayıs 2011 tarihinde New York’ta konakladığı bir otelin çalışanına cinsel saldırı suçundan yargılanmak üzere tutuklandı.

Önümüzdeki Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Strauss-Kahn’a yapılan bu suçlama Fransa’da birçok medya kuruluşu ve politikacılar tarafından eleştirilirken, bu haber uluslararası kamuoyunun da geçtiğimiz hafta gündemine damgasını vurdu. 18 Mayıs 2011 tarihinde IMF’ye istifasını veren Strauss-Kahn, kendisine yapılan tüm suçlamaları tamamen reddettiğini belirtti. 19 Mayıs 2011 tarihinde New York’ta yapılan duruşma sırasında mahkeme, Rikers Ada Hapishanesi’nde tutulan Strauss-Kahn’ın kefaletle şartlı serbest bırakılmasına ve ev hapsinde tutulmasına karar verdi.

IMF’de boşalan başkanlık koltuğunu dolduracak kişinin kim olacağı henüz kesinlik kazanmazken Avrupa’da birçok lider ve ekonomist yeni başkanın da bugüne kadar olduğu gibi yine Avrupa’dan olması gerektiğini belirtti. AB’de gündemdeki isimler arasında bir numarada Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde gözüküyor. Lagarde’nin adaylığının AB tarafından desteklendiği 20 Mayıs’ta Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun konuya ilişkin üye ülkelerin, güçlü ve tüm ülkelerin desteğini alabilecek bir adayı desteklemesinin normal olduğunu belirtmesi ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un “gelenekler değişebilirdi ama şimdi değil” açıklaması ile de kanıtlandı.

Ayrıca, her ne kadar bugüne kadar telaffuz edilen isimler arasında Kemal Derviş de olsa Derviş, IMF Başkanlığına aday olmadığını açıkladı. Bunun yanı sıra, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Rusya, IMF’nin yeni başkanının gelişmekte olan ülkelerden birinin vatandaşı olması gerektiğini, böylece bu ekonomilerin daha iyi bir şekilde temsil edilebileceğini açıkladılar. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1362&id=2614