İKV E-Bülteni | 2011 » 16-22 MAYIS » ECOFIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekonomik ve Mali İşler AB Konsey toplantısı (ECOFIN), AB Dönem Başkanı Macaristan’ın Ulusal Ekonomi Bakanı György Matolcsy’in başkanlığında 17 Mayıs 2011 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. 27 AB üye ülkesinin ekonomi bakanlarının bir araya geldiği toplantıya, Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in yanı sıra, Ekonomik ve Mali Komite Başkanı Vittorio Grilli ile Ekonomik Politikalar Komitesi Başkanı Lorenzo Codogn da katıldı. ECOFIN toplantısında son dönemde yaşanan ekonomik ve mali gelişmelerin yanı sıra, ekonomik yönetişim, mali sektörde vergilendirme, iklim değişikliği, İrlanda, Portekiz’e yönelik mali yardım, 2012 AB taslak bütçesi gibi konular ele alındı. ECOFIN toplantısında alınan en önemli kararlardan biri de, Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı’na Mario Draghi’nin atanması oldu.

ECOFIN toplantısında ele alınan konular şunlar:

Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı’na İtalyan Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin atanması: AB üye ülke ekonomi bakanları, toplantıda, görev süresi 31 Ekim 2011 tarihinde sona erecek olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’in yerine İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin atanmasına karar verdi. Hatırlanacağı üzere AB içinde Avro para birimi kullanan ülkelerin oluşturduğu Eurogroup, 16 Mayıs 2011 tarihinde yaptığı toplantıda Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı görevi için, İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi oybirliğiyle desteklemişti. Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Mario Draghi’nin dünya çapında tanınan bir bankacı olduğunu söylemiş ve kariyeri boyunca Avro’yu ve AB’yi savunan önemli bir figür olduğunu ifade etmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’in görevini bırakmasının ardından Haziran 2011 tarihinde yapılacak AB Konseyi toplantısında Mario Draghi’nin AB üye ülke Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Mario Draghi, yeni görevine 1 Kasım 2011 tarihi itibariyle başlayacak.

Portekiz’e mali yardım : Ekonomi bakanları, AB üyesi Portekiz’e mali yardım paketi verilmesine ilişkin kararı onayladı. Onaylanan karar kapsamında Birlik, Portekiz’e toplam 78 Milyar Avro değerinde mali yardımda bulunacak. Söz konusu paketin 52 Milyar Avro’luk kısmı mali yardım çerçevesinde, her biri 26 Milyar Avro olmak üzere sırasıyla, Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (EFSM – European Financial Stability Mechanism) ve Avrupa Mali İstikrar Kolaylığı (EFSF - European Financial Stability Facility) kapsamında Portekiz’e verilirken, geriye kalan 26 Milyar Avro’luk bölümü Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından karşılanacak. 2014 yılı ortasına kadar Portekiz’e yapılacak mali yardımın detayları, Portekiz Hükümeti, Avrupa Komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası koordinasyonunda belirlenecek.  

Ekonomik yönetişim: Ekonomi bakanları toplantıda, AB Dönem Başkanı Macaristan’ın girişimiyle Avrupa Parlamentosu’nda müzakereleri devam eden ekonomik yönetişime ilişkin kanun teklifine yönelik raporu kabul etti. Hatırlanacağı üzere, AB Dönem Başkanı Macaristan, başta Avro Alanı olmak üzere, AB çapında ekonomik yönetişimin güçlendirilmesi amacıyla bir dizi yasal düzenleme teklifini Mart ayında AB Konseyi’ne sunmuş; Konsey söz konusu kanun teklifleri için Avrupa Parlamentosu ile görüşmelere başlamıştı. Kanun teklifi kapsamında AB Üye Devletlerinde bütçesel disiplinin güçlendirilmesi, ekonomik politikaların takibinin genişletilmesi ve AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy başkanlığında AB Konseyi bünyesinde oluşturulan görev gücünün tavsiyelerinin daha etkin şekilde uygulanması öngörülüyor.

İrlanda: Toplantıda, Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (EFSM – European Financial Stability Mechanism) kapsamında İrlanda’ya verilen mali yardımın ikinci bölümünün ödenmesini sağlamak için, mali yardımın verilmesini destekleyen koşulları olumlu şekilde tadil eden bir karar onaylandı. AB üye ülke ekonomi bakanları, 25 Şubat 2011 tarihinde göreve gelen yeni İrlanda Hükümeti’nin politika öncelikleri, çabaları ve ekonomik göstergelerdeki iyi gidişat sebebiyle, 28 Kasım 2010 tarihinde İrlanda’ya verilmesi kararlaştırılan 85 Milyar Avro’luk yardım paketinin (bunun 22,5 Milyar Avro’luk bölümü Avrupa Mali İstikrar Mekanizması çerçevesinde ödenecek) ikinci bölümünü serbest bırakmaya karar verdiklerini açıkladılar. Söz konusu kararın, Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası tarafından gözden geçirildikten sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

17 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen ECOFIN toplantısı ile ilgili ayrıntılı bilgiye  http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/122072.pdf adresinden ulaşılabilir.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1362&id=2616