İKV E-Bülteni | 2011 » 25 NİSAN-1 MAYIS » İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta hem global gündeme hem de Türkiye’nin gündemine birçok önemli konu damgasını vurdu. Suriye’de Esad Liderliğindeki Baas Rejimi baskısını sürdürerek Dera kentine bir askeri operasyon düzenledi. Operasyonda onlarca rejim karşıtı hayatını kaybetti. Suriye’ye yönelik BM ve AB’den tepkiler gecikmedi. BM İnsan Hakları Konseyi Suriye’yi kınarken AB, daha sert bir tutumla Suriye’ye ekonomik yaptırımlar uygulamayı masaya yatırdı. Suriye’deki kanlı ve baskıcı gelişmeler nedeniyle uluslararası kamuoyunda Ortadoğu’da geçtiğimiz aylarda başlayan “demokrasi baharı”nın son bulduğu tartışılmaya başlandı. Geçtiğimiz haftanın önemli olaylarından biri de detaylarını bültenimizde bulabileceğiniz, Sırbistan’ın Karadordevo şehrinde bu yıl 2’incisi düzenlenen Sırbistan, Bosna-Hersek ve Türkiye arasındaki “Üçlü Balkan Zirvesi” oldu. Zirvede Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bulundu.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündeminde ise 8 AB üye ülkesi vatandaşları için AB İşgücü Piyasası’nın açılması vardı. 1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 2004 yılında üye olan Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Letonya, Macaristan, Polonya, Slovenya, Slovakya vatandaşları AB-27 İşgücü Piyasası’na katılmış oldular. Bunun yanında AB, Fransa ve İtalya’nın Roma’da düzenlediği ikili zirveyi tartıştı. Zirvede İtalya tarafından 20 binin üzerinde Tunuslu göçmene sağlanan oturum izni ile başta Fransa olmak üzere göçmenlere Schengen Alanı’nda serbest dolaşımın önünü açan ve iki komşu ülke arasındaki ilişkileri gerginleştiren girişim tartışıldı ve sonunda ortak bir mektup AB yetkililerine iletildi. Geçtiğimiz hafta AB’de ayrıca Yunanistan’ın yapılandırma programına rağmen bütçe açığının kapanmaması gündeme oturdu.  26 Nisan’da 1986 yılında gerçekleşen Çernobil Nükleer Felaketi Ukrayna’nın başkenti Kiev’de anılırken, “1 Mayıs” günü AB ülkelerinde, dünyada ve Türkiye’de bu sene büyük bir coşku ile kutlandı.

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”, Türkiye’de  yıllardan sonra birçok sendikanın, sivil toplum kuruluşunun ve siyasi partinin katılımı ile on binlerce vatandaşın katılımıyla İstanbul’da Taksim Meydanı’nda coşkulu ve olaysız bir şekilde kutlandı. Ayrıca, Türkiye’nin gündemi geçtiğimiz hafta birçok olayla hayli hızlı ve yoğun geçti. Siyasi partiler ve liderleri hızla 12 Haziran Genel Seçimleri çalışmalarını yurt çapında yürütmeyi sürdürürken geçtiğimiz hafta ALES’te de baş gösteren bazı yanlışlıklar ÖSYM’nin daha fazla eleştirilmesine yol açtı. Ayrıca Türkiye, Kars’taki “İnsanlık Anıtı”nın yıkımını tartışmaya devam etti ve bu olay AB’de de çeşitli platformlarda tartışılmaya başlandı. Türkiye’de geçtiğimiz hafta gündeme damgasını vuran bir diğer önemli gelişme Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın proje” adıyla açıkladığı “Kanal İstanbul” Projesi oldu. Proje, çeşitli kesimlerden olumsuz tepki alırken kamuoyunda günlerce tartışıldı. Son olarak, geçtiğimiz hafta Londra’da gerçekleşen İngiliz Prensi William ile nişanlısı Kate’in düğün töreni tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından ilgiyle takip edildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.  

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1365&id=2531