İKV E-Bülteni | 2011 » 11-17 NİSAN » AB VE HİNDİSTAN ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ SÜRÜYOR

Hatırlanacağı gibi, AB ile Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinin sonuçlanmasının ardından, Avrupa Komisyonu’nun dikkati Hindistan’a yönelmişti.   Hindistan ile 2007 yıllında başlayan STA müzakereleri yavaş ilerlemesine karşın geçtiğimiz hafta, Yeni Delhi ve Brüksel’de görüşmeler gerçekleştirildi. Böylelikle, müzakere sürecini hızlandırmak ve yaz dönemine kadar, bugüne kadar uzlaşma sağlanamayan konular üzerinde ortak bir karar alınması ümit ediliyor. Müzakerelerin ilerlemesini zorlaştıran hususların başında gümrük tarifeleri, hizmetler ve kamu alımları geliyor.

 

Özellikle, otomobillere uygulanacak gümrük politikası üzerinde iki taraf uzlaşmakta zorlanıyor. Bu çerçevede, Hindistan’ın otomobilde değil de otomotiv parçalarındaki gümrük oranını indirme önerisi, Avrupa Otomotiv Üreticileri Birliği baskısı altında kalan Avrupa yetkilileri tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine, lüks otomobillere uygulanan gümrükleri kaldırmayı öneren Hindistan’ın bu önerisinin Fransa ve İtalya tarafından nasıl karşılanacağı belirsizliğini koruyor. Fiat ve Renault gibi şirketlerin hedef kitleye hitap etmediği ve dolayısıyla gümrük tarifelerinin kaldırılmasından faydalanamayacakları için hükümete baskı oluşturabilecekleri düşünülüyor. 

Hindistan ve AB arasında yürütülen STA müzakereleri kapsamında bir diğer hassas konu da, kamu ihaleleri. Bu çerçevede, Hindistan’da lisans prosedürlerinin çok külfetli olması iki taraf arasındaki ticari ilişkileri olumsuz yönde etkiliyor. Kamu alımların yanı sıra hizmetler alanında da sıkıntılar yaşandığı gözlemleniyor. Hindistan, bilgi teknolojileri alanlarında hizmet sunan tedarikçilerin Avrupa Birliği pazarına erişmeleri için kolaylık sunulmasını talep ediyor. Avrupa Birliği ise, Hindistan’ın banka, sigorta, perakende sektörlerine daha kolay erişim imkânları sağlamasını bekliyor. 

Her ne kadar geçen haftaki görüşmeler sırasında ele alınmamış bir konu olsa da, jenerik ilaçlar müzakerelerde ayrı bir tartışmalı alan olmayı sürdürüyor. Son olarak, Avrupa Birliği, Hindistan’ın fikri mülkiyet haklarına ilişkin uyguladığı rejimi değiştirmesini talep etmiş; ancak bu girişim Hindistan’da çok sert tepkilere neden olmuştu. Hindistan ve Avrupa Birliği yetkilileri Mayıs ayında STA müzakereleri kapsamında tekrar bir araya geldiklerinde, bu konunun yeniden gündeme getirilmesi bekleniliyor. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1368&id=2492