İKV E-Bülteni | 2011 » 11-17 NİSAN » AB ÜYELERİ TARIM VE BALIKÇILIK BAKANLARI TOPLANTISI LÜKSEMBURG’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB üye ülkelerinin tarım ve balıkçılık bakanları 14 Nisan 2011 tarihinde Lüksemburg’taki Konsey toplantısında bir araya geldi. AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Macaristan’ın Kırsal Kalkınma Bakanı Sandor Fazekas tarafından yönetilen toplantının ana gündem maddelerini batı sularındaki balıkçılık çaba yönetiminin (effort management) yeniden gözden geçirilmesi ile tarım alanında tarımsal ürün kalite sınıflandırılması üzerine yapılan önerilerin gözden geçirilmesi oluşturdu.

Toplantıda Avrupa Komisyonu’nun batı sularındaki balıkçılık çaba yönetimine ilişkin hazırlamış olduğu tebliğ ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Bu doğrultuda, Ortak Balıkçılık Politikası’nın reform süreci de gündeme taşındı. Avrupa Komisyonu’nun Balıkçılıktan Sorumlu Üyesi Maria Damanaki, hazırladıkları öneri ile balık stoklarının gelecek nesillere daha iyi şartlarda bırakılmasını hedeflediklerini, şu anda AB’de yüzde 72’den fazla aşırı avlanma olduğunu ve Komisyon’un Temmuz’da açıklanacak olan yeni bir ortak politika üzerinde çalıştığını belirtti. Bazı AB üye ülkelerinin bakanları, Ortak Balıkçılık Politikası’nda reform yapılmadan batı sularındaki balıkçılık çaba yönetiminin gözden geçirilmesine karşı olduklarını dile getirdiler. Hatırlanacağı gibi, Batı suları rejimi 1995’te yürürlüğe girmiş; 2003 yılında ise rejimin denetlenmesi için balıkçılık çaba yönetimi sistemi kabul edilmişti. Toplantının sonunda, mevcut sistemin iyileştirilmesi ve İrlanda yakınlarındaki biyolojik olarak hassas olan bölgenin güçlendirilmesi için bir anlaşmaya varıldı. Bu bağlamda, iyileştirme çalışmalarının Ortak Balıkçılık Politikası’nın reform süreci ile birlikte gitmesine karar verildi.

Toplantıda ayrıca bakanlar, tarımsal ürünlere ilişkin kalite sınıflandırılması sistemi ile ilgili görüş alışverişinde bulundular. Avrupa Komisyonu’nun hazırlayıp Aralık 2010’da Konsey’e sunduğu “kalite paketi”, doğrudan satışların geliştirilmesi, yerel pazarlar için üretimin geliştirilmesi ve dağ tarımcılığı ürünleri için kuralların belirlenmesini içeriyor. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=1368&id=2499