İKV E-Bülteni | 13-19 HAZİRAN » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Avro Alanı’nda istihdam derinleşerek geriledi

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 14 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan işsizlik rakamlarına göre,  Avro Alanı’nda istihdam edilen kişi sayısı bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 0,5 geriledi. 17 üyeli Avro Alanı’nda geçen yılın ilk çeyreğine göre bu yıl yüzde 1,0 oranında azalan istihdam oranı,  çeyrek dönem esas alındığında istihdamda yedinci kez gerçekleşen bir düşüşe işaret etmekte. Bu daralma, Avrupa’da işgücü piyasasında derinleşen bozulmanın göstergelerinden birisini oluşturmakta.

Eurostat verilerine göre, AB27’de istihdam oranı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,1 gerilemişken bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 0,2 oranında daraldı. Mevsimsel değişiklikler göz önüne alınarak yapılan hesaplamalar, bu yılın ilk çeyreğinde istihdam edilen kişi sayısının AB27’de 221.9 milyon ve Avro Alanı’nda ise 145.100 milyon olarak gerçekleştiğini göstermekte.

Avro alanında üye ülkeler arasında geçen yılın son çeyreğine kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde istihdamın en fazla daraldığı ülkeler yüzde 2,3 ile Yunanistan ve yüzde 2,2 ile Portekiz oldu. Bu ülkeleri yüzde 1,3 ile İspanya ve Güney Kıbrıs;  yüzde 1,2 ile İtalya izledi. Ayrıca, Fransa ve Belçika’da istihdam yüzde 0,1 ve Hollanda’da ise yüzde 0,2 daraldı. Buna karşın, Avro Alanı’nda bu yılın ilk çeyreğinde istihdamda en büyük artış yüzde 2,3 ile Estonya’da gerçekleşirken, Almanya’da artış 0,2 ile sınırlı kaldı. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=151&id=493