İKV E-Bülteni | 17-23 MAYIS » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Türkiye ile İspanya arasında tarımda işbirliğine yönelik bir anlaşma imzalandı

Türkiye ile İspanya arasında “Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması”  imzalandı. İki ülke adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile İspanya Tarım, Gıda ve Çevre İşleri Bakanı Miguel Arias Canete’nin imzaladığı anlaşmaya ilişkin törende konuşan Bakan Mehdi Eker, tarım alanındaki işbirliğinin düzenli ve sistematik bir biçimde sürdürülebilmesi için anlaşmanın önemli bir adım olduğunu ve anlaşmada öngörülen işbirliği faaliyetlerinin hayata geçirilmesi ile önemli ilerlemeler kaydedileceğini belirtti.

AB müzakere sürecinde, İspanya'nın Dönem Başkanlığı’nda açılan gıda faslının açılan  son fasıl olduğunu kaydeden Eker, İspanya'ya Türkiye’nin AB üyeliği sürecine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Türkiye ile İspanya arasında genel ticaret hacminin son 10 yılda artarak devam ettiğini dile getiren Eker, geçtiğimiz yıl toplam ticaret hacminin yaklaşık 10 milyar dolara ulaştığını, toplam tarım ticaretinin ise 400 milyon doların altında olduğunu ve bunun geliştirilmesinin iki ülkenin yararına olacağını ifade etti. Bakan Eker, İspanya ile su ürünleri ve balıkçılık alanındaki işbirliğinin sürdürülmesi amacıyla daha önce imzalanan niyet beyanının süresinin de 31 Aralık 2016'ya uzatıldığını vurguladı.

İspanya Tarım, Gıda ve Çevre İşleri Bakanı Miguel Arias Canete de tarımsal kalkınma, kırsal kalkınma ve hayvancılık gibi alanlarda ülkelerin ve halkların refahına çok büyük katkı sağlayacak bir alanda mutabakat zaptı imzaladıklarını belirtirken tarım faaliyetlerinin geliştirilmesi ve doğal kaynaklardan yararlanılmasında sayısız deneyimi olan iki ülkenin toplumlarının, koşullarının benzerlik gösterdiğini ve her iki tarafın yararına olması için bu deneyimleri aralarında paylaşmaları gerektiğini ifade etti. Mutabakatın en önemli sonucunun ekonomik ilerlemeye yapacağı katkı olduğunu belirten Canete, işbirliği sayesinde fayda sağladığı kanıtlanan formüllerin uygulanarak, bilgi ve teknik dokümantasyonun karşılıklı paylaşımı, uzmanların eğitim ve öğretimi için ortak programlar düzenlenmesi ve toprak üzerinde teknik yardım hizmeti verebilecek karşılıklı bilgileri paylaşacak uzman personelin değişiminin sağlanacağını ifade etti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=155&id=410