İKV E-Bülteni | 2012 » 28 MART - 3 NİSAN » AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI TÜRKİYE’DEKİ TUTUKLU GAZETECİLERE İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Amerika’dan 56 ülkenin üye olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT veya OSCE) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç, 2 Nisan 2012 tarihinde Türkiye’de tutuklu gazetecilerle ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı. Raporda, Türkiye’de bir önceki sene 57 olan tutuklu gazeteci sayısının 95’e ulaştığı belirtilerek, bunun kaygı verici olduğu ifade ediliyor ve yetkililerin gerekli önlemleri almaları çağrısında bulunuluyor. Raporda ayrıca tutuklu 95 gazetecinin kişisel ve mesleki bilgileri, hangi suçlarla isnat edildikleri ve ne kadar süredir cezaevinde bulunduklarına dair bilgilere de yer verildi.

Türkiye'de tutuklanarak hapse giren gazetecilerin sayısının son bir yılda belirgin bir biçimde arttığına dikkat çeken Mijatoviç, bu durumun kendileri için son derece kaygı verici olduğunu ifade etti. Hapisteki gazetecilerin sayısının Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin yasalar ve politikalar üzerine temel sorular ortaya çıkardığına işaret ederek tutuklamaların otosansürü yaygınlaştırabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Türkiye’de hâlihazırda hapiste olan ve haklarında mahkûmiyet kararı bulunmayan tüm gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulunan Mijatoviç, medyayı ilgilendiren yasalarda acil reforma gidilmesi çağrısında bulundu. Fikir ve siyasi görüşlerinden kaygı duyulan gazetecilerin terör gibi suçlar isnat edilerek cezaevine atılmasının demokrasiyle olduğu kadar ahlakla da bağdaşmadığını vurgulayan Mijatoviç, Türkiye’nin bu tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Dunja Mijatoviç AGİT raporunu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ilettiklerini ve gerekirse AGİT’in yasal reformlar konusunda Türkiye’ye yardımcı olmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Gazetecilerin Terörle Mücadele Yasası’nın 5’inci ve 7’nci maddeleri ile Türk Ceza Kanunu’nun 314’üncü maddesi (silahlı örgüt kurma, komuta etme ya da üyesi olma suçları) kapsamında hapse atıldığı tespitinin yer aldığı AGİT raporunda, mahkemelerin gazetecileri olağanüstü uzun hapis cezaları ile yargıladıkları belirtiliyor.

Raporda, mahkemelerin tutuklu yargılama eğiliminde olduğu belirtilerek, tutuklamaların ve hüküm giymeden yargılama öncesi uzun tutukluluk sürelerinin gözdağı verme yöntemi olarak kullanıldığı ve bundan endişe duyulduğu ifade ediliyor. Yargılama öncesi tutukluluk sürelerinin uzunluğuna dikkat çekilerek, bazı gazetecilerin üç yıldır hapiste duruşmaya çıkmayı bekledikleri belirtiliyor. Gazetecilere genellikle birçok dava açıldığı ve birkaç suçtan hüküm giydikleri ifade ediliyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Türkiye’de tutuklu gazetecilere ilişkin raporunun temel bulgularına http://www.osce.org/fom/89371 internet adresinden ulaşılabilir.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=2008&id=2032