İKV E-Bülteni | 2012 » 28 MART - 3 NİSAN » AB-UKRAYNA ORTAKLIK ANLAŞMASI PARAFE EDİLDİ

30 Mart 2012 tarihinde Avrupa Birliği ve Ukrayna Başmüzakerecileri AB ile Ukrayna arasında derin ve kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasını (DCFTA) öngören Ortaklık Anlaşmasını parafe ettiler. Avrupa Birliği yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Ortaklık Anlaşması’nın paraflanmasının “tamamen teknik” bir adım olduğu belirtildi. Anlaşmanın paraflanması, Ukrayna’nın AB perspektifini güçlendirmek için bir iyi niyet göstergesi olarak yorumlandı. Toplam 1700 sayfadan oluşan Anlaşma’nın Avrupa Birliği’nin 23 resmi diline çevrilmesi, imzalanması ve onaylanması gerekmekte.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, Ortaklık Anlaşması’nın yalnız Kiev yönetimi tarafından gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde imzalanıp onaylanabileceğini belirterek, Kiev’e büyük bir görev düştüğünü vurguladı. Ukrayna hükümetinin yapması gerekenleri demokrasinin temel ilkelerine ve hukukun üstünlüğüne uyulması olarak sıralayan Brok, bu bağlamda tutuklu olan muhalefet lideri ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko’yu ima ederek muhalif politikacıların tutuklanması ve baskı altında tutulmasına son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yaklaşık bir yıldır cezaevinde bulunan Ukrayna eski Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun tutuklanması ve günümüze dek serbest bırakılmaması nedeniyle gerilen AB-Ukrayna ilişkilerinin söz konusu anlaşmanın parafe edilmesiyle ivme kazanacağı umuluyor. Polonya gibi Ukrayna ile tarihi ve etnik bağları bulunan AB ülkelerinin Ukrayna’nın üyeliğine verdiği desteğe rağmen Almanya ve Fransa’nın başını çektiği birçok AB üyesi devlet, ülkedeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesine karşı çıkıyor. Bilindiği üzere Aralık 2011 tarihinde imzalanması planlanan AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması, eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun mahkûm edilmesi üzerine Avrupa Birliği tarafından belirsiz bir tarihe ertelenmişti. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=2008&id=2034