İKV E-Bülteni | 2011 » 24-31 EKİM » İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye, 23 Ekim tarihinde gerçekleşen Van Depremi’nin yaralarını sarmaya devam etti. Bu kapsamda, yabancı ülkelerden de destek alan Türkiye’ye AB, ilk yardım elini uzatanlardan oldu. Bu kapsamda AB, deprem bölgesine başta barınak olmak üzere acil malzeme ve uydu desteği sağladı. Bu arada, depremde ölü sayısı 601’e yaralı sayısı ise 4152’ye yükselirken toplam 2 bin 262 binanın yıkıldığı açıklandı. Van Depremi sonrası yurt çapında deprem çalışmaları ve tehlikeli binalara ilişkin çalışmalar hız kazandı. Geçtiğimiz hafta ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1923’te kuruluşunun 88’inci yıldönümü kutlandı. Ancak, şehit haberleri ve Van Depremi nedeniyle bu yılki resmi kutlamalar ve törenler iptal edildi.

Geçtiğimiz hafta, AB ve özellikle Avro Alanı ülkeleri için de önemli gelişmelere sahne oldu. Gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nde borç krizi içindeki Yunanistan ve ekonomik kriz içindeki AB’nin kurtarılması adına çarpıcı kararlar alındı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in AB’nin ekonomik politikaları üzerindeki yaptırım gücünü bir kez daha kanıtladığı zirvede,  Yunanistan’la ilgili ülkenin sıkı mali tedbirler alması ve belirlenen politikaları uygulaması karşılığında var olan borcunun yarısı kadar bir miktarın silinebileceği kararı alındı. Bu karar, tüm AB ve dünyada büyük ses getirdi. Bunun yanında,  AB’nin yüzyüze bulunduğu ekonomik kriz ile ilgili detaylarını bülten haberimizde bulabileceğiniz üç aşamalı bir plana karar verildi.

Türkiye – AB ilişkilerine ilişkin ve Türkiye’nin uyum sürecine ilişkin gerçekleşen önemli gelişmelerden biri de Türkiye’nin Ortak Transit Sözleşmesi’ne taraf olmak için Ortak Transit Yönetmeliği’nin kabul edilmesi oldu. AB’ye uyum bağlamında da büyük önem arz eden Ortak Transit Rejimi, Gümrük Birliği’nin ruhuna daha çok uyan bir sistem. Türkiye’nin 2012 yılı Temmuz ayında sözleşmeye taraf olması bekleniyor. Ayrıca Türkiye, geçtiğimiz hafta Azerbaycan ile bir dizi anlaşma imzalamanın yanı sıra “Şahdeniz 2” Projesi kapsamında Azerbaycan’dan doğalgaz alınımını ve iletimini öngören hükümetlerarası anlaşmayı imzaladı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dilerken hem Cumhuriyet’in kuruluşunun 88’inci yılını hem de Kurban Bayramınızı kutluyoruz. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=2521&id=2581