İKV E-Bülteni | 2013 » 21-26 ŞUBAT » MERKEL TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Bir süredir beklenen Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’in Türkiye ziyareti 24-25 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleşti. Merkel’in bu ziyareti, Türkiye-AB ilişkilerindeki kilit konularda Almanya’nın tutumunun ne olduğu hakkında uzun süredir akıllarda kalan sorulara cevap arama açısından önemliydi.

Merkel’in iki günlük Türkiye gezisinin en önemli gündem konuları Türkiye’nin AB müzakere süreci ve terörle mücadele konuları oldu. Merkel, ilk gününde Kahramanmaraş’a yerleştirilen Patriot bataryalarından sorumlu olan bölgedeki Alman askerlerini ziyaret etti. Ardından ikinci gün mesaisinde Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından resmi bir törenle karşılandı.  Erdoğan ve Merkel görüşme sonunda ortak bir basın toplantısında basına demeç verdi.

AB süreci

Son dönemlerde gelişen Fransa’nın Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin ılımlı tavrının, Türkiye lehine nasıl ilerleyeceği dikkatle izlenirken; Türkiye ve AB nezdinde yapılan resmi ziyaretlerin, müzakere sürecini hızlandırıcı nitelik taşıması ön planda tutuluyor. Fransa’nın bu tutumunun Türkiye lehine çevirecek girişimlerin öncüsü olabileceğini ve sürece destek verdiğini Ankara ziyareti öncesinde dile getiren Merkel, görüşlerinde “Türkiye’nin tam üyeliğine yönelik” kesin açıklama yapmazken, “üyelik sürecine ilişkin” olarak açılamayan başlıklarda ilerleme kaydedilmesini önemli bulduğunu ve müzakere sürecinde verdiği desteği yineledi. Ancak sürecin açık uçlu olduğunu ve Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinde çekincelerinin olduğunu kaydetti. Öte yandan 22’inci fasıl olan “Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” faslının açılmasına sıcak baktıklarını da açıkladı.

Terörle mücadele

Terörle mücadele konusunda Almanya olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Merkel, Erdoğan ile yaptığı görüşmesinde Almanya ve Türkiye’nin İçişleri Bakanlıklarının yılda iki kez olmak üzere bilgi alışverişinde bulunacakları kararını açıkladı. Bu konuda temasların arttırılmasını istediklerini belirten Merkel, Almanya olarak terör faaliyetinde bulunan kişilerin başka örgütlerde faaliyet göstererek çalışmalarına devam ettiğini ve bu durumu takibe aldıklarını vurguladı.  Almanya Başbakanı, Türkiye’ye terörle mücadelede verdikleri desteği tekrarlayarak bu süreci takip ettiklerini kaydetti.

GKRY ve Ankara Protokolü

Başbakan Erdoğan ile birlikte gerçekleştirilen basın toplantısında Angela Merkel, Türkiye ve GKRY arasındaki gerginliklere ilişkin sorulan soruya Almanya olarak sorunun çözümünde destekçi rolü üstlendiğini ancak eyleme geçme konusunda Türkiye ve GKRY’e düşen görevleri hatırlattı. AB ile Ortaklık Anlaşması’na sahip her ülke gibi Türkiye’nin de GKRY ile kuracağı ticari ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Erdoğan bu konuya GKRY ile olan kültürel ve ticari ilişkileri güçlendirme çabasında olduklarını söyledi. 5 milyon Türk vatandaşının yaşadığı AB’ye fiilen girdiklerini kaydeden Erdoğan, katılım müzakerelerini tıkayan siyasi sorunların çözümünün artık gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Angela Merkel Türk liman ve hava sahalarını tüm AB üye ülkelerine açılması hükmünü veren 2005 tarihli Ankara Protokolü’nün uygulanması konusunda Türkiye’ye çağrıda bulundu. Bunun Türkiye’nin müzakere sürecine sağlayacağı katkıyı hatırlattı.

Merkel’in bu ziyareti yerel ve Alman basınında da geniş yer tuttu. Alman basınında yer alan bilgilere göre, Türkiye’nin artık küçük bir ortak olmadığı ve Fransa ve Almanya’nın ortak görüşleri çerçevesinde Türkiye’nin müzakere sürecinde ilerleme kaydedileceği belirtiliyor. Merkel’in ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da Türkiye’ye yakın bir tarihte ziyarette bulunması bekleniyor.  

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=265&id=1000