İKV E-Bülteni | 2013 » 20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS » İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

AB ve Türkiye gündemini ise bu hafta, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Polonya ziyareti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) seçimler ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile görüşmesi oluşturdu.

22 Temmuz 2013 tarihinde Brüksel’de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları, Mısır’daki durum, Orta Doğu Barış Süreci, Burma/Myanmar ve Hizbullah’ın askeri kanadının statüsü başta olmak üzere birçok uluslararası konuyu ele aldılar. Konsey toplantısında, Lübnan merkezli Hizbullah hareketinin askeri kolu AB’nin terör listesine alındı. Ayrıca toplantının Somali ve Büyük Göller Yöresi’ndeki (Great Lakes) durum hakkında görüş alışverişi ile başladığını kaydeden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, farklı coğrafi bölgeler ve uluslararası konuların görüşüldüğünü özellikle, AB’nin Büyük Göller Yöresi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne (KDC) kalıcı istikrar getirme katkısı ile Somali Federal Hükümet’e verilen desteğin teyit edildiğini belirtti.  Toplantıda, Mısır’daki demokrasi ortamı için endişeler dile getirilirken, Orta Doğu Barış Süreci konusunda, Filistin ve İsrail hükümetleri arasındaki iyi niyetli müzakere süreci için çağrıda bulunuldu. Burma/Myanmar’daki 2015 tarihli genel seçimler öncesinde, AB’nin bu bölgeye ait politikasının gözden geçirilmesine de karar verildi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır ziyaretinde eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüştü. Ashton basın açıklamasında, Mursi’nin iyi olduğunu, televizyon ve gazetelere erişimi olduğunu ve kendisi ile Mısır’daki durumu ve izlenmesi gereken yolu görüştüklerini söyledi. Ayrıca AB’nin Mısır’daki bu temaslarına ilişkin olarak, ülkedeki durumun iyileşmesinde arabulucu rol üstlendiği yorumları getiriliyor.

Öte yandan, AB’nin Gürcistan ve Ermenistan arasında müzakereleri tamamlanan “Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşmaları’nın Kasım ayı sonunda AB Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak Doğu Ortaklık Zirvesi’nde imzalanması bekleniyor. Ayrıca AB’nin Kolombiya ve üç Orta Amerika ülkesi olan Honduras, Nicaragua ve Panama ile de serbest ticaret anlaşmasının 1 Ağustos 2013 tarihinde başlayacağı açıklandı.

Polonya ve Türkiye arasında imzalanan Dostluk Antlaşması’nın 90’ıncı yılı vesilesiyle Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 23 Temmuz 2013 tarihli Polonya ziyaretinde, 600 yıllık ikili ilişkilerin önemini hatırlatan “Tarihten Küresel Çağa Avrupa’da ve Dünyada Türkiye-Polonya İlişkileri” başlıklı konferans düzenlendi. Davutoğlu mesajında, iki ülkenin küresel kriz ortamında paralel bir seyirde ilerlediği ve Polonya’nın Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine verdiği desteğin daim olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davutoğlu, Polonya ve Türkiye’nin Avrupa’da yükselen iki önemli değer olduğunu belirtti. 

28 Temmuz 2013 tarihinde yapılan ve katılımın yüzde 69,61 civarında gerçekleştiğiKKTC genel seçimlerinde, hiçbir parti çoğunluğu elde edemedi. Yüzde 38 oranıyla Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Partisi’nin (CTP-BG) ilk sırada tamamladığı seçimlerde, bunu yüzde 27’lik bir oy oranıyla Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve üçüncü sırada da yüzde 23 oranla Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) takip etti. Eroğlu’nun Avrupa Komisyonu José Manuel Barroso ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile görüşmesinin ana hatlarını, KKTC-AB ilişkileri, Kıbrıs’ta Ekim ayında başlayacak olan çözüm müzakereleri, KKTC’ye mali yardımlar, izolasyonların kaldırılması, Yeşil Hat Tüzüğü ve Rum tarafının tutumu oluşturdu. Eroğlu açıklamalarında, müzakere sürecini tıkayan kesimin Rum tarafı olduğunu öne çıkaran mesajlara yer verdi.

AB'nin Resmi İstatistik Kurumu Eurostat’ın son verilerine göre, Haziran ayında Avro Alanı’nda işsizlik oranı yüzde 12,1 kaydedilirken, AB’de bu oran bir önceki aya göre 0,1 puan düşerek yüzde 10,9 oranı gerildi. En az işsizlik oranı Avusturya ve Almanya’da görülürken; en yüksek oran Yunanistan ve İspanya’da hesaplandı.

AB Kurumları’nın Ağustos ayı içinde resmi yaz tatiline girmesi nedeniyle, bir sonraki bültenimiz Eylül ayı itibariyle okuyucularımıza gönderilecektir.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyor, Bayramlarını en içten dileklerimizle kutluyoruz

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=282&id=285