İKV E-Bülteni | 2013 » 20 TEMMUZ-1 AĞUSTOS » KKTC’DE ERKEN GENEL SEÇİMİN GALİBİ CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ-BİRLEŞİK GÜÇLER OLDU

 Seçimde Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) yer alırken, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP) ise seçimleri boykot çağrısı yaptı.

Hiçbir partinin tek başına iktidar olabilecek çoğunluğu elde edemediği seçimleri yüzde 38,38 oranıyla ilk sırada tamamlayan CTP-BG’nin yanı sıra, ikinci sırayı yüzde 27,33’lük bir oranla UBP, üçüncü sırayı ise yüzde 23,16’lık bir oranla DP-UG aldı. Bu doğrultuda CTP-BG, 21 milletvekili ile en fazla milletvekili çıkaran parti oldu. CTP-BG’yi 14 milletvekili ile UBP takip ederken, DP-UG ise 12 milletvekili çıkartabildi. TDP ise 3 milletvekili çıkararak seçimleri BKP’den önde tamamladı. Bu sonuçlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde CTP-BG liderliğinde bir koalisyon kurulacağı ifade ediliyor.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu sonuçların şekillenmesinin ardından yaptığı açıklamada, seçim sonuçları ile, halkın eski hükümet UBP’nin uygulamalarını kabul etmediğini açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti. Yorgancıoğlu, halkın partilerinin düşüncelerini benimseyerek, hükümeti kurma görevini kendilerine verdiğini, hükümeti kurma konusunun önümüzdeki günlerde değerlendirileceğini ifade etti. Yorgancıoğlu ayrıca, şeffaflık, adalet, demokrasi, siyasal iradeye sahip çıkma projelerinin geliştirileceğinin sinyallerini vererek, partilerine oy veren ve vermeyen herkese eşit mesafede duracaklarını dile getirdi.

Genel seçimlerden birkaç gün önce Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise 24 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. KKTC’nin AB ile olan ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede ayrıca Kıbrıs’ta Ekim ayında başlayacak olan kapsamlı çözüm müzakerelerini, KKTC’ye mali yardımları, izolasyonların kaldırılmasını, Yeşil Hat Tüzüğü’nü ve Rum tarafının tutumu gibi kritik konuların ele alındığı belirtildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmelerle ilgili görüş ve düşüncelerin de gündeme getirildiğini belirterek, müzakerelerde sonuç alınacak noktaya gelindiğinde engelleyen tarafın Rum tarafı olduğunu vurguladı ve “bundan sonraki müzakerelerin başlamasıyla ilgili düşüncelerimizi ortaya koyduk. Onların da düşüncesi müzakerelerin başlayıp sonuç alınması şeklindedir” dedi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=282&id=298