İKV E-Bülteni | 2010 » 23-29 OCAK » TOBB ANKARA AB BİLGİ MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

TOBB Ankara AB Bilgi Merkezi 28 Ocak günü düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış töreni, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini açılış töreninde yaptığı konuşmasında Gaziantep Ticaret Odası’na bu süreçteki çabalarından ötürü teşekkür etti. Büyükelçi Pierini, TOBB ile güçlerin birleştirilmesinin hem Ankara’daki vatandaşlara hem de Türkiye’deki iş çevrelerine ulaşma açısından önemli bir basamak oluşturduğunu vurguladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında, AB’ye katılım sürecinin Türkiye'nin ekonomik ve siyasi reform sürecinin temel çıpası olduğunu ve bu sürecin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da yaptığı konuşmada, AB Bilgi Merkezlerinin Türkiye’nin AB üyeliği yolunda çok önemli bir rol üstlendiğini belirterek Türk kamuoyunda ve AB’ye üye ülkelerin kamuoyunda Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili çeşitli önyargıların aşılmasında AB Bilgi merkezlerinin faaliyetlerinin büyük önem teşkil ettiğini vurguladı.

TOBB Ankara AB Bilgi Merkezi’nin hizmete girmesiyle yurt genelinde AB Bilgi merkezlerinin sayısı 17’ye çıktı. AB Bilgi Merkezlerinin koordinasyonu, AB Türkiye Delegasyonu’yla işbirliğinde, 2007 yılından bu yana GTO tarafından yürütülüyor. Türkiye’deki ilk AB Bilgi Bürosu da 1996 yılında Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde bu şehirde açılmıştı. Bilgi merkezleri ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler ve belediyeler gibi yerel ortaklarla işbirliği içinde yürütülüyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=2823&id=2833