İKV E-Bülteni | 2010 » 23-29 OCAK » YUNANİSTAN TÜM BALKAN ÜLKELERİ İÇİN 2014’ÜN NİHAİ ÜYELİK TARİHİ OLARAK İLAN EDİLMESİ TEKLİFİNDE BULUNDU

Yunanistan’daki yeni Sosyalist Papandreu hükümeti “Ajanda 2014” isimli yeni bir siyasi girişim başlattı. Ajanda 2014, tüm Batı Balkan ülkelerinin – Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Kosova – 2014 yılında AB üyesi olabileceklerini öne sürerek Avrupa bütünleşme sürecine yeni bir hız kazandırmayı amaçlıyor. Bir başka Batı Balkan ülkesi olan Hırvatistan zaten müzakere sürecinin son aşamasında ve 2014’ten önce AB üyesi olması bekleniyor.

Batı Balkanlara AB üyelik perspektifi ilk olarak bundan 7 sene önce, Haziran 2003 Selanik Zirvesi’nde, yine Yunanistan’ın girişimi ile verilmişti. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Droutsas, Yunanistan’ın, şu anda AB üye ülkelerinde ve vatandaşlarında var olan genişleme yorgunluğunu ortadan kaldırmak amacıyla, Balkan ülkelerine yönelik böyle bir sembolik tarih yaklaşımıyla geldiğini açıkladı. Droutsas, 2014 yılının 100 sene önce Saraybosna’da başlayan I. Dünya Savaşı nedeniyle de sembolik bir tarih olduğunun, AB’nin Balkanlar’da barışı ve istikrarı sağlamakla yükümlü olduğunun altını çizdi.

Yunanistan hükümeti böyle bir öneri ile gelmiş olsa da tüm Batı Balkan ülkeleri için 2014 kadar yakın bir üyelik tarihinin 27 AB ülkesinin tamamı tarafından kabul edilmesi imkânsız görünüyor. Çünkü nihai üyelik tarihinin aday ülkeye katılım kriterlerinin tümünün yerine getirilmesi durumunda verilmesi genişleme sürecinin temel kurallarından biri olarak öngörülüyor. Bu nedenle Atina, bu önerisinin AB Konseyi tarafından resmi hale getirilmesini beklemiyor. Yunanlı yetkililer, Atina’nın beklentisinin sadece AB genişleme sürecinde Balkanlara karşı daha yapıcı bir yol izlenmesinin teşvik edilmesi olduğunu vurguluyor.

Yunanistan’ın bu önerisi, başta, genişlemeye genelde şüpheci yaklaştığı bilinen Avusturya olmak üzere Macaristan, Slovenya ve Slovakya gibi çeşitli üye ülkeler tarafından da desteklendi. Yunanlı yetkililer ayrıca, konuya ilişkin olarak Makedonya ile aralarında olan “isim” problemini bir an önce çözmeye çalıştıklarını, bu doğrultuda Makedonya’nın da 2014 yılında AB’ye üye olmasını desteklediklerini belirttiler. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=2823&id=2844