İKV E-Bülteni | 2010 » 22-28 MART » DÜNYA SU GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen ve bu yılki teması “sağlıklı bir dünya için temiz su” olarak belirlenen Dünya Su Günü 22 Mart’ta kutlandı. Dünya Su Günü, bu yıl, Avrupa Birliği Su Çerçeve Yönetmeliği (2000/60/EC) gereğince nehir havzalarının yönetimi için üye devletler tarafından hazırlanacak planların son bildirim tarihi ile çakıştı.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu, birçok üye devletin yükümlülüklerini yerine getirdiğini; ancak, hala gerekli planları bildirmeyen bazı üye devletler bulunduğuna dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında, su kaynaklarının miktar ve kalitesinin tehlike altında olduğuna dikkat çekerek kirli su tüketiminin savaşlar da dahil olmak üzere tüm şiddet olaylarından daha fazla ölüme yol açtığını vurguladı. Avrupa çapında su kaynaklarının korunmasını hedefleyen Su Çerçeve Yönetmeliği ise 2015 yılına kadar Avrupa kıtasındaki su kaynaklarının kalitesinin artırılmasına yönelik hükümler içeriyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=2932&id=2944