İKV E-Bülteni | 2009 » 20-26 NİSAN » YENİ AB ROAMING KURALLARI, AVRUPA PARLAMENTOSU GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ

22 Nisan tarihinde Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda yapılan oylama neticesinde, kısa mesaj ve veri dolaşımına ilişkin yeni AB kuralları 22 ret ve 9 çekimser oya karşılık 646 oyla kabul edildi.

Bu çerçevede, yeni AB roaming kuralları uyarınca:

Böylelikle, yeni roaming kurallarının 27 Üye Devletin ulusal mevzuatlarında 1 Temmuz 2009’dan itibaren doğrudan uygulanması ve 2012 yılına kadar yürürlükte kalması hedefleniyor. Ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun 2010 yılında bir durum değerlendirmesi yaparak, tüketiciler açısından mobil telefon ücretlerinde kaydedilen ilerlemeyi ve bağımsız operatörlerin piyasaya giriş koşullarını incelemesi bekleniyor.  

Avrupa Komisyonu’nun Bilgi Toplumu ve Medya’dan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, konuya ilişkin açıklamasında, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin desteğiyle 7 ay gibi çok kısa bir sürede yeni roaming kuralları üzerinde uzlaşıya varılmasından duyulan memnuniyeti dile getirerek, yaz tatilinden önce Avrupa vatandaşlarının, yeni düzenlemenin neticelerini telefon faturalarında göreceklerini belirtti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise açıklamasında, söz konusu oylama neticesinde Avrupa’nın mobil telefon kullanıcıları için çok cazip bir kıta haline geldiğini ve bunun AB genelinde mobil veri hizmetlerinin daha da güçlenmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Aşağıdaki internet adresinden AB üye ülkelerindeki roaming ücretlerine ulaşılabilir:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3523&id=3552