İKV E-Bülteni | 2009 » 27 NİSAN-3 MAYIS » ARNAVUTLUK AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİNE ADAYLIK BAŞVURUSU YAPTI

Arnavutluk 28 Nisan’da Avrupa Birliği’ne adaylık statüsü başvurusunu sundu. Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa AB Dönem Başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag’ta Başbakan Mirek Topolanek’e başvuruyu vererek Arnavutluk’un AB’ye tam üyeliği için ilk adımı attı. Başvuru ile başlayan süreç Avrupa Komisyonu’nun raporu ve bu raporla ilgili Avrupa Konseyi’nin kararıyla devam edecek. Konsey başvuruyu kabul ederse, Arnavutluk AB’ye aday ülke olarak müzakerelere başlayabilecek.

Nisan’dan itibaren NATO üyesi de olan Arnavutluk, Haziran’da meclis seçimleri olmasına rağmen, AB’nin genişlemesini destekleyen Çek Dönem Başkanlığına başvurusunu sunmaya karar verdi. Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürü Michael Leigh, başvuruyu memnuniyetle karşıladıklarını ve raporu oluşturmaya hazır olduklarını söyledi. Uzmanlara göre gelecek meclis seçimlerinin AB prensiplerine uygun yapılması Arnavutluk’un ilk sınavı olacak. Ekonomik kriz ile mücadele eden Arnavutluk’ta rüşvet büyük bir problem oluşturuyor.

Arnavutluk AB adayı olursa Türkiye’den sonra nüfus çoğunluğu Müslüman olan ve müzakerelere devam eden ikinci ülke olacak. Arnavutluk, 2004’ten beri AB üyesi olan Slovenya’nın ardından, aday ülke konumundaki Hırvatistan ve Makedonya ve başvurusunu daha önceden sunan Karadağ ile birlikte AB üyesi olmak isteyen beşinci Balkan ülkesi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3618&id=3624