İKV E-Bülteni | 2009 » 4-10 MAYIS » ÇEK CUMHURİYETİ SENATOSU LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Çek Cumhuriyeti Senatosu, 6 Mayıs 2009 tarihinde Lizbon Antlaşması’nı 20’ye karşı 54 oyla onayladı. Hatırlanacağı üzere, Antlaşma, Çek Cumhuriyeti Meclisi tarafından 19 Şubat 2009’da 61’e karşı 125 oyla onaylanmıştı. Bu ülkede onay sürecinin tamamlanması için Senato kararının Başkan Vaclav Klaus tarafından imzalanması gerekiyor. Liberal Parti (ODS) üyelerinin Antlaşma’yı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaları bekleniyor.

Böyle bir durumda, Vaclav Klaus, Mahkeme kararını açıklamadan imzayı atmayacağını ifade ediyor. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ise, Prag’dan çıkan sonuçtan ötürü çok mutlu olduğunu ifade ederek, Senato tarafından alınan kararın Çek Cumhuriyeti’nin daha demokratik, etkin ve uyumlu bir AB’ye olan bağlılığını gösterdiğini vurguladı.

Bilindiği üzere, Antlaşma’nın onay sürecinin tamamlanmadığı 3 üye devlet daha bulunuyor. İrlanda’da 12 Haziran 2008’de yapılan referandum sonucunda Antlaşma reddedilmişti. İrlanda ile diğer üye devletler arasında yürütülen müzakereler doğrultusunda, İrlanda’ya verilecek bazı tavizler karşılığında 2009 yılı sonbaharında gerçekleştirilecek ikinci referandumda “evet” garantisi alındı. Almanya’da ise, Cumhurbaşkanı Hörst Köhler, onay kararını imzalamak için Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekliyor. Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, 20 Ocak 2009 tarihinde yaptığı açıklamada, Lizbon Antlaşması’nı, İrlanda tarafından kabul edilmediği sürece onaylamayacağını ifade etmişti.

Lizbon Antlaşması’na ilişkin olarak İKV tarafından hazırlanan bilgi notuna ve düzenli olarak güncellenen onay tablosuna www.ikv.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3637&id=3650