İKV E-Bülteni | 2009 » 4-10 MAYIS » PRAG ZİRVESİ’NDE GÜNEY KORİDORU İLE İLGİLİ DEKLARASYON İMZALANDI

8 Mayıs 2009 tarihinde Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso eşbaşkanlığında Prag’da düzenlenen toplantı, enerji kaynaklarına sahip ülkeler ile geçiş ülkelerine (Azerbaycan, Mısır, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan), gözlemci üçüncü ülkelere (ABD, Rusya, Ukrayna) ve uluslararası mali kuruluşlara (AYB, AYKB ve Dünya Bankası) bir araya gelerek enerji ve ulaştırmada Güney Koridoru’nun oluşturulmasıyla ilgili en üst düzeyde görüş alışverişinde bulunma imkânı tanıdı. Toplantının ana hedefi Güney Koridoru’nun oluşturulması için somut siyasi desteğin sağlanması ve kesin taahhütlerin belirlenmesi olarak açıklandı. Bu kapsamda AB adına Çek Cumhuriyeti Başbakanı Topolanek ve Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, Azerbaycan adına Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gürcistan adına Cumhurbaşkanı Mikail Saakaşvili, Mısır adına Petrol Bakanı Sameh Samir Fahmi ve Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanan deklarasyon ile imzacı ülkeler Güney Koridoru’nun başarılı olması için ne gerekiyorsa yapacaklarını taahhüt ettiler. Ancak beklentilerin aksine Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan bu deklarasyona katılmadılar. Konuyla ilgili basına bilgi veren Çek Cumhuriyeti Başbakanı Topolanek bu tarihi deklarasyona imza atan tarafların kararlılığını vurguladı. Ancak Azerbaycan’ın tek başına Nabucco boru hattına ya da Türk-Yunan boru hattına doğalgaz sağlamada yetersiz kalması sorun teşkil ediyor. Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan ise bu tür deklarasyonları imzalamaya karşı olduklarını belirttiler.

Yapılan değerlendirmeler Prag Zirvesi’yle doğalgaz transferi konusunda reel ilerleme kaydedildiği yönünde. Bilindiği gibi yürütülen görüşmeler neticesinde Türkiye Nabucco projesinin kendi topraklarıyla ilgili geçiş anlaşmasını Haziran sonunda tamamlamayı hedeflediğini açıklamıştı.

Deklarasyonda Türkiye ve AB üye devletlerinin Haziran sonuna kadar Nabucco ile ilgili bir hükümetlerarası anlaşma imzalanması hususunda ellerinden geleni yapacakları belirtildi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3637&id=3655