İKV E-Bülteni | 2009 » 4-10 MAYIS » AVRUPA PARLAMENTOSU KARA TAŞIMACILIĞINDA ÇALIŞMA SAATLERİNİ DÜZENLEYEN TASLAK YÖNERGEYİ REDDETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) 5 Mayıs 2009 tarihinde Komisyon tarafından hazırlanan ve karayolu taşımacılığında çalışanların çalışma saatlerini düzenleyen taslak yönergeyi reddetti. Bilindiği üzere taslak yönerge kara taşımacılığı alanında serbest çalışanların AB düzenlemelerinden muaf tutulmasını içeriyordu. Hâlihazırda yürürlükte olan 2002/15 sayılı yönerge ise çalışma ve dinlenme süreleri açısından karayolu taşımacılığında serbest çalışanlar ile bir şirkete bağlı çalışanlar arasında ayrım gözetmiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Antonio Tajani Parlamento’nun kararını not ettiklerini ve gerekli dersleri aldıklarını belirtti. Buna göre yeni bir taslak yasal düzenleme hazırlanıp AP istihdam komitesi tarafından incelenecek. AP Sosyalist Grup üyesi Stephen Hughes yeni düzenlemenin tüm karayolu taşımacılığı çalışanlarını kapsaması gerektiği uyarısında bulundu.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3637&id=3666