İKV E-Bülteni | 2009 » 11-17 MAYIS » KIBRIS’TA LİDERLER 28. KEZ BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 11 Eylül 2008’den bu yana yürütülen müzakerelerde 28. görüşme 14 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

“Ekonomi” başlığının görüşüldüğü toplantının ardından bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Tayé Brook Zerihoun, Özdil Nami (KKTC Cumhurbaşkanlığı AB ve BM ile İlişkilerden Sorumlu Temsilci) ve Yorgo Yakovu’nun (GKRY Başkanlık Komiseri) ilerleyen günlerde bir araya gelerek, “ekonomi” başlığıyla ilgili teknik konuları görüşmeyi sürdüreceğini ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yeşilırmak geçişinin açılmasına ilişkin olarak, isteksiz davranmadıklarını, Erenköy’e silah ve mühimmat dışında serbest geçiş sağlanması halinde Yeşilırmak kapısının açılmasına sıcak baktıklarını ifade etti. GKRY Lideri Dimitris Hristofyas ise, yürütülmekte olan müzakerelerde hiçbir ödün vermediklerini vurguladı.

Liderler arasında 5 Mayıs tarihinde yapılan görüşmede, kapsamlı müzakereler çerçevesindeki toplantıların sıklaştırılması kararlaştırılmıştı. Bu bağlamda Mehmet Ali Talat ile Dimitris Hristofyas, 21 Mayıs’ta bir kez daha “ekonomi” başlığında görüşmelerde bulunmak amacıyla buluşacaklar. Söz konusu buluşmada, Özdil Nami ve Yorgo Yakovu tarafından bu başlığa ilişkin sunumlar gerçekleştirilecek.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3676&id=3678