İKV E-Bülteni | 2013 » 14-20 ŞUBAT » AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mali ve Suriye’deki durum, Kuzey Kore’nin 12 Şubat’ta gerçekleştirdiği nükleer füze testi, AB’nin Doğu Ortaklığı (Eastern Partnership) politikası ve Zimbabwe’deki gelişmeler, 18 Şubat 2013 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında Brüksel’de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları tarafından ele alınan başlıca konular oldu.

Mali

AB Dışişleri Konseyi’nde, Mali Silahlı Kuvvetlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere AB eğitim misyonu EUTM Mali resmen faaliyete geçirildi. Dışişleri Konseyi, Mali’de anayasal düzenin sağlanması için kabul edilen yol haritasının en kısa zamanda uygulanması çağrısında bulunurken, AB’nin 31 Temmuz’da yapılması öngörülen seçimlerde seçim sürecine destek vermeye hazır olduğunu yineledi.  2085 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı çerçevesinde faaliyete geçirilen EUTM Mali misyonu, AB’nin Mali ve Sahel bölgesine yönelik kapsamlı yaklaşımının temel parçalarından birini oluşturuyor. Fransız General François Lecointre’ın komutasında 500 civarında görevliden oluşan ve görev süresi 15 ay olarak belirlenen EUTM Mali’nin giderlerinin 12,3 milyon avro olacağı tahmin ediliyor.

Suriye

Suriye’de giderek kötüleşen durumun görüşüldüğü Dışişleri Konseyi toplantısında, Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu'nun siyasi diyalog girişimi memnuniyetle karşılanarak, Esad rejimine bu fırsatı kaçırmaması çağrısı yapıldı. İngiltere ve Fransa’nın 2011’den bu yana uygulanmakta olan silah ambargosunun esnetilmesi yönündeki önerisi kabul görmezken, Suriye’ye uygulanan yaptırımların sivillere öldürücü nitelikte olmayan daha fazla destek ve teknik yardım sağlanabilmesi yönünde tadil edilmesine ve silah ambargosunun üç ay daha uzatılmasına karar verildi.

Doğu Ortaklığı

Kasım ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilecek Doğu Ortaklığı Zirvesi’nden önce Doğu Ortaklığı politikasını ele alan Dışişleri Konseyi, AB’nin Doğu Ortaklığı kapsamındaki ülkelerle yapacağı işbirliğinin boyutunun, bu ülkelerdeki reformların hızına bağlı olacağını vurguladı. Bu bağlamda, bu yıl Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan’da yapılacak seçimlerin uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekildi. Doğu Ortaklığı kapsamında sürdürülen Ortaklık Anlaşması müzakerelerindeki ilerleme memnuniyetle karşılanırken, Ukrayna ile Ortaklık Anlaşması’nın Kiev’in seçimlerin uluslararası standartlara uygun gerçekleştirilmesi, seçici adaletin üstesinden gelinmesi ve Ortaklık Gündemi’ndeki reformların yerine getirilmesi alanlarında somut ilerleme kaydetmesine bağlı olarak Doğu Ortaklığı Zirvesi’ne kadar imzalanması taahhüdünde bulunuldu.

Dışişleri Konseyi, başta Moldova ile vize serbestisine yönelik eylem planının ikinci safhasına geçilmesi olmak üzere vize serbestisi konusunda kaydedilen ilerlemeleri memnuniyetle karşılarken, Ukrayna’yı vize serbestisine yönelik eylem planının ilk safhasında öngörülen kıstasları yerine getirmek üzere daya fazla çaba sarf etmeye çağırdı.

Kuzey Kore

AB Dışişleri Konseyi,  Kuzey Kore yönetiminin 12 Şubat’ta gerçekleştirdiği nükleer füze testine cevaben ülkeye uygulanan yaptırımların kapsamını genişletme ve ek yaptırım uygulama kararı aldı. Ek yaptırımlar kapsamında, Kuzey Kore'ye balistik füze imalatında kullanılan malzemelerin ihracatının durdurulmasına karar verildi. Yaptırımların kapsamının genişletilmesiyle, mal varlıkları doldurulan ve seyahat yasağı kapsamına alınan kişi sayısı 26’ya, şirket ve kuruluş sayısı ise 33’e yükseldi.

Zimbabwe

AB Dışişleri Konseyi, Zimbabwe’de siyasi partiler arasında taslak Anayasa metni üzerinde anlaşmaya varılması ve referandum yapılacağının açıklanmasını memnuniyetle karşıladı. Reform sürecine ivme kazandıracak bu gelişmelerin, seçimlerin barışçıl, şeffaf ve gerçekçi yapılmasına ortam hazırlayacağını belirten AB Dışişleri Konseyi, Zimbabwe hükümeti mensubu altı kişinin tabi olduğu seyahat yasağının askıya alınmasına karar verdi ve 21 kişinin ve bir kuruluşun yaptırımlar listesinden çıkarılması karara bağladı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=370&id=974