İKV E-Bülteni | 14-20 ŞUBAT » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Avrupa Ombudsmanı Diamanduros, lobicilikle ilgili soruşturmalara hız verdi

Daha önce AB’nin Sağlık ve Tüketicinin Korunmasından Sorumlu eski Komisyon Üyesi John Dalli’nin tütün lobisinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle istifasına kadar giden olaydan sonra, Avrupa’daki lobicilik faaliyetlerin denetimi konusu sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Son olarak Avrupa Ombudsmanı Nikiforos Diamandouros Avrupa’daki sivil toplum örgütlerinin lobicilikle ilgili şikâyetlerinin artması nedeniyle konuyu soruşturma kararı aldı.

AB’nin  karar alma sürecinde etkili olmaya çalışan çeşitli kurum ve kuruluşların lobicilik faaliyetlerinin Brüksel’de AB tarafından soruşturmaya alınmasının nedenleri arasında  sayıları giderek artan lobicilerin çıkar kavgaları gösteriliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarıAB içinde daha önce çalışan kişilerin lobicilik faaliyetlerine geçmesi veya lobicilerin iş değiştirip AB kurumlarında görev alması ile AB’nin işleyişini iyi bilenlerin kar amacıyla lobicilik yapmalarını eleştiriyor. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=370&id=991