İKV E-Bülteni | 2013 » 7-13 ŞUBAT » İTALYA`NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GIANPAOLO SCARANTE, TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZEYİ ELEŞTİRDİ

İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği ile İzmir ve İstanbul'daki İtalya Konsoloslukları ''Orizzonti İtaliani 2013'' (İtalyan Ufukları 2013) programı kapsamında gerçekleştirecekleri etkinlikleri tanıttı. Venedik Sarayı’nda İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante tarafından gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Büyükelçinin Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunda yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

Toplantıda konuşan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, ''Artık kısa süreli vizeleri az veriyoruz. Birinci vizeyi almış olanlara, özel bir talepleri yoksa bile uzun vizeler vermeye çalışıyoruz. Amacımız Avrupa'da Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin tümden kaldırılması'' dedi. Türk vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz seyahatinin, herhangi bir şekilde kaçak göçmenlik sorunu yaratmayacağını belirten Scarante, şunları söyledi: ''Bizim inançla, ikna olmuş olarak tekrar ettiğimiz şey, Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasının sadece Türkiye açısından değil, Avrupa açısından da doğru adım olduğudur. Türkiye'deki diplomatik misyonlarımızda verilen vizelerin yüzde 80-85'i, 1 ila 5 yıllık. Artık kısa süreli vizeleri az veriyoruz. Birinci vizeyi almış olanlara, özel bir talepleri yoksa bile uzun vizeler vermeye çalışıyoruz. Schengen kuralları son derece katı, ortak bir mevzuata bağlı. Bunun üzerinde çok oynama şansımız yok. Schengen mevzuatı dahilinde yapabileceğimizin en fazlasını yapıyoruz. Hafifletmeye çalışıyoruz. Ama amacımız bunu hafifleştirmek, iyileştirmek, güzelleştirmek değil, Avrupa'da Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin tümden kaldırılması. Bunun için Brüksel'de ve bütün yetkili merciler nezdinde çalışmayı sürdürüyoruz''.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=371&id=838