İKV E-Bülteni | 24-30 OCAK » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Çek Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini eski Başbakan Milos Zeman kazandı

Çek Cumhuriyeti'nde ilk kez doğrudan halk oylamasıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini sol eğilimli eski Başbakan Milos Zeman kazandı. Eski Başbakan Zeman, oyların yüzde 55'ini alırken, özellikle genç nüfustan büyük destek gören muhafazakar Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ise, yüzde 45’lik oy oranı ile, seçimi ikinci sırada tamamladı. İki hafta önce yapılan seçimlerin ilk turunda 9 aday yarışmış ve seçim sonuçlarına göre ilk iki sırayı alan Zeman ve Scwarzenberg Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışmaya hak kazanmışlardı. Kampanya dönemi süresince iki aday Avrupa Birliği yanlısı mesajlar verse de özellikle eski Başbakan Zeman’ın Brüksel’le ilişkilere ayrı bir önem verdiği vurgulanmıştı.

1998-2002 yılları arasında iktidarda olan sol hükümette başbakanlık görevini yürüten Zeman,  son 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten ve AB muhalifi olarak bilinen Vaclav Klaus'un görev süresinin 7 Mart 2013 tarihinde dolmasının hemen ardından yemin ederek yeni görevine başlayacak. Yeni Cumhurbaşkanı Zeman ile birlikte ülkenin AB ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması bekleniyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=373&id=778