İKV E-Bülteni | 24-30 OCAK » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Avrupa Bankacılık Kurumu 39 bankadan krize karşı kurtarma planlarını hazırlamasını istedi

Avrupa Bankacılık Kurumu (European Banking Authority-EBA) 23 Ocak 2013 tarihinde 39 Avrupa bankasına “yaşam vasiyeti” olarak tabir edilen kriz sonrası kurtarma ve çözümleme planlarını (Living Will/Recovery and Resolution Plans-RRP) hazırlamalarını ve kendi ülkelerindeki düzenleyici kuruma sunmalarını istedi. Söz konusu planlar Finansal İstikrar Kurulu tarafından tasarlanmış uluslararası standartlara dayanıyor. Bu planlar, Haziran 2012’de Avrupa Komisyonu tarafından sunulan ve halen Avrupa Parlamentosu tarafından incelenen, kredi kurumlarının kurtarılması ve çözümlenmesine ilişkin kapsamlı mevzuat çerçevesi kabul edilene kadar geçecek ara dönem için öngörüldü. Söz konusu planların ilgili banka hakkında genel ve kapsamlı bilgi ve yönetim yapısı, kriz durumunda alternatiflerin listesi, uygulama ve etki analizleri, bankanın almayı planladığı önlemler, kurtarma planlarının güncellenmesi veya kriz zamanlarında uygulanmasına ilişkin detayları içermesi gerekiyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye http://eba.europa.eu/cebs/media/Publications/Recommendations/EBA_Recommendation-on-Recovery-Plans.pdf internet adresinden ulaşılabilir.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=373&id=781