İKV E-Bülteni | 2013 » 16-23 OCAK » AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ’NİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI’NDA EUTM MALİ MİSYONU’NUN OLUŞTURULMASI KARARA BAĞLANDI

Fransa’nın Mali’nin yarıdan fazlasını kontrolü altında bulunduran teröristlerin saldırısını takiben Mali’de askeri operasyon başlatmasının ardından, AB dışişleri bakanları, Mali’deki durumu görüşmek üzere 17 Ocak 2013 tarihinde AB Dışişleri Konseyi Olağanüstü Toplantısı’nda bir araya geldi. Mali Dışişleri Bakanı Tieman Hubert Coulibaly ile fikir alışverişinde bulunan AB dışişleri bakanları, Mali Silahlı Kuvvetlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere bir AB Eğitim Misyonu’nun (EUTM) oluşturulmasına karar verdiler.

AB dışişleri bakanları, terörist grupların Mali Silahlı Kuvvetlerine karşı saldırılarını kınarken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2071 ve 2085 sayılı kararlarına atıfta bulunarak, bölge ülkelerinin ve uluslararası camianın çabalarını desteklediklerini kaydettiler. Fransa’nın Mali Cumhurbaşkanı’nın talebi üzerine ülkeye bir operasyon düzenlemesinden de memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Afrika öncülüğündeki Mali Uluslararası Destek Gücü’nün (AFISMA) konuşlandırılmasını desteklediklerini belirten AB dışişleri bakanları, Afrika Barış Aracı (Africa Peace Facility) vasıtasıyla bu misyona ivedilikle finansal destek sağlama taahhüdünde bulundular. AB dışişleri bakanları, Yüksek Temsilci’ye bu misyona finansal ve lojistik destek sağlanması çabalarını hızlandırması ve AFISMA’ya gerekli desteğin sağlanabilmesi için bir donör konferansının düzenlenmesi çağrısında bulundular.

EUTM Mali misyonu, Mali Silahlı Kuvvetlerine askeri eğitim vermenin yanı sıra, emir komuta zinciri, lojistik, insan kaynakları, uluslar arası insani hukuk, insan hakları ve sivillerin korunması konularında da eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek. EUTM Mali misyonunun giderleri 12,3 milyon avro olarak hesaplanırken, görev süresi de 15 ay olarak belirlendi. Kumanda merkezi Bamako olarak belirlenirken, eğitimlerin Bamako’nun kuzeydoğusunda yapılması bekleniyor.

AB dışişleri bakanları, Malili yetkilileri ülkede demokratik ve anayasal düzenin sağlanması için en kısa zamanda bir yol haritası kabul ederek, uygulamaları çağrısında bulundular. Ülkenin kuzeyini de kapsayan bir diyalog başlatılması gerektiğini belirten AB dışişleri bakanları, Avrupa Komisyonu’nu Mali gerekli şartları sağladığı takdirde Mali’ye kalkınma yardımı sağlamak üzere gerekli hazırlıkları yapmakla görevlendirdi.

AB Dışişleri Bakanları, Mali’deki mülteciler için insani yardımı artırmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Birleşmiş Milletler,  yaklaşık 150 bin kişinin ülkeyi terk ettiğini 230 bin kişininse yerinden edildiğini bildirmişti. Geçtiğimiz yıl Mali’ye 73 milyon avro tutarında destek sağlayan Avrupa Komisyonu, AB bütçesinden 20 milyon avroyu Mali’deki durum için ayırdı.

Konsey toplantısından sonra gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton, yakında Mali ve Sahra çölüne komşu ülkeleri kapsayan Sahel Bölgesi için bir AB Özel Temsilcisi atayacağını açıkladı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=374&id=711