İKV E-Bülteni | 1-15 OCAK » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Egzozlarda yeni nesil standartlar: EURO-6’ya geçiş başladı

AB genelinde kullanılan ağır hizmet araçlarının sebep olduğu ve egzozlarından çıkan zehirli gaz ve partikülleri, kademeli olarak azaltmayı hedefleyen yeni nesil akaryakıt standardı olan Euro Emisyon programının sonuncusu uygulanmaya başlandı.

Son standard programı olan Euro-6 AB genelindeki tüm araçlar için 2009 Haziran ayında kabul edilmişti. Diğer bir ifade ile, AB’deki mevcut durum, 2009 yılında tüm araç modellerinin Euro-5 standardına uyumlu olduğu yönünde açıklandı. Ocak 2013 tarihi itibariyle de, AB’deki ağır hizmet araçlarında son kriterlere uygun olan araçlar artık Euro-6’ya geçebilecek. Tüm araçların Euro-6’ya geçişi için verilen tarih ise 1 Eylül 2014 olarak gösteriliyor. Yeni düzenleme ile gelen sınırlamalar, EURO-5 ile yürürlükte olanların yerini alacak. Türkiye’de Euro-6’ya geçişin 2016 yılında olması tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu, kamyonlarda ve otobüslerde azot dioksit emisyonunun yüzde 80 azalmasını ve parçacık madde emisyon miktarında da yüzde 66 oranında bir düşüş görülmesini hedefliyor. Havanın daha temiz hale getirilmesi ile birlikte beklenilen yaşam süresinin uzatılması amaçlanıyor. Ayrıca yeni düzenlemenin getirdiği motorlar ile üretilen araçların dünya pazarına açılımının kolaylığının altı çiziliyor. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=375&id=681