İKV E-Bülteni | 2009 » 1-7 HAZİRAN » AB ÜLKELERİ, SOYSAL KARARINA İLİŞKİN ADIMLARI YAVAŞ YAVAŞ ATIYOR

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın (ATAD) 19 Şubat 2009’da açıkladığı Soysal kararına ilişkin ilk adım Almanya’dan geldi.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğinden 5 Haziran’da yapılan açıklamada, Almanya’nın, ATAD’ın 19 Şubat 2009 tarihli Soysal kararı doğrultusunda, vizeye yönelik idari uygulamasında değişiklik yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Türk vatandaşlarının, 5 Hazirandan itibaren, Türkiye`deki ikametlerini korumak kaydıyla, aşağıda belirtilen seyahat amaçları doğrultusunda iki ayı geçmeyecek şekilde Almanya`ya vizesiz giriş yapabilecekleri ifade edildi.

Buna göre;

  1. sanatsal açıdan özel değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak uluslararası düzeyde kabul gören ve tanınan sanatçılar,
  2. bilimsel açıdan özel değeri olan bir sunum yapacak olanlar ve
  3. sportif amaçlı gösteri yapacak profesyonel sporcular,

2 aya kadarki seyahatleri için Almanya’ya vize almadan girebilecekler.

Açıklamada ayrıca, bu hakkın, sadece yukarıda anılan hizmetlerin yerine getirilmesi süresini kapsadığı ve sadece Almanya için geçerli bir uygulama olduğu, diğer Schengen ülkelerini kapsamadığı da vurgulandı.

Yukarıda belirtilen koşulların var olup olmadığının ise, Almanya`ya giriş yaparken sınır kapısındaki yetkili makamlar tarafından genellikle kontrol edileceği belirtilen açıklamada, seyahatten önce istenirse, Almanya’nın Türkiye`deki dış temsilciliklerinden “Vize Muafiyet Belgesi” temin etme imkânının bulunduğu; isteyenlerin seyahatten en az 10 gün önce Büyükelçiliğin veya Başkonsoloslukların Vize Bölümlerine doğrudan veya posta yoluyla “Vize Muafiyet Belgesi” almak için başvuruda bulunabilecekleri bilgisi verildi. Ancak açıklamada, alınan bu belgenin, sınır kapısındaki Alman makamlarını, gerekli görmeleri halinde, vizesiz giriş yapma şartlarının yerine getirilip getirilmediğini kontrol etme hakkı konusunda bağlamadığı; yani ülkeye girişe izin verme konusundaki son sözün yine de sınırdaki Alman makamlarında (yani sınır polisi) olduğu hatırlatılırken; vize muafiyeti uygulanan seyahat amacını kanıtlayabilmek için, giriş yapan kişinin buna ilişkin somut belgeleri hem giriş yaparken, hem de Almanya’dan çıkış yaparken yanında bulundurması gerektiği de belirtildi.

Uzmanlar ise, bunun önemli bir adım olmakla birlikte, yine de Soysal kararının gereklerinin tam olarak yerine getirilmesi anlamına gelmeyeceğini; bu şekilde vizesiz seyahat hakkının belli meslek gruplarına indirgenmesinin dar bir yorumlama sonucu olduğunu belirtiyorlar. İlgili çevrelerde, Avrupa Komisyonu’nun Soysal kararına ilişkin bir görüş hazırladığının bilindiği ve bu görüşte de AB üyesi ülkelerden yalnızca Almanya ve Danimarka için vizesiz seyahatin söz konusu olduğunun mütalaa edildiği; Almanya’nın da söz konusu uygulamayı yaparken henüz resmi olarak açıklanmamış bu görüşten esinlendiği yorumları da yapılıyor.

Konuya ilişkin basın bildirisi ile gerekli belgelere ilişkin ayrıntılı bilgiye, http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/ankara/tr/Startseite.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=3780&id=3787