İKV E-Bülteni | 2008 » 21-27 NİSAN » TÜRKİYE TASLAK RAPORU AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞİŞLERİ KOMİSYONU’NDA KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye’nin 2007 ilerleme raporuna ilişkin taslak rapor, 21 Nisan 2008 tarihinde AP Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

AKP'ye açılan kapatma davasının da yer aldığı taslak raporda, Anayasa Mahkemesi'nin karar verirken, hukukun üstünlüğü, Avrupa standartları ve parti kapatmaya ilişkin Venedik Komisyonu ilkelerine bağlı kalmasının beklendiği ifade edildi. Bunun yanında bir taraftan Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesine getirilmesi gündemde olan değişikliğin Meclis'e gönderilmesi olumlu bir gelişme olarak vurgulanırken diğer taraftan bunun bir başlangıç olduğunun altı çizilerek ifade özgürlüğü önündeki engellerin bir an önce kaldırılması gerektiği belirtildi.

Ayrıca taslak raporda Hükümet, Kürt kökenli Türk vatandaşlarının sorunlarını kalıcı olarak çözmeye yönelik siyasi bir girişimde bulunmaya davet edildi. Söz konusu girişimin Türkiye'nin Güneydoğusundaki sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimi desteklemesi gerektiği dile getirildi. Raporda, DTP'nin kapatılmasının olumsuz sonuçlarına değinildi. Bununla birlikte DTP'li milletvekili ve belediye başkanlarının terör örgütü PKK ile aralarına net bir mesafe koyması gerektiği de vurgulandı.

Taslak raporda ayrıca cinsiyet eşitliği ele alındı. Eşitliğin sağlanması için kadının temel insan haklarına ve muğlak ahlaki kriterlere yapılan vurgudan daha fazlasına ihtiyaç olduğunun ifade edildiği raporda, üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılmasının diğer cinsiyet eşitliği konularından ayrılarak tek başına ele alınmasının yarattığı hayal kırıklığı ve endişeye değinildi.

Taslak rapor 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek AP Genel Kurulu’nda görüşülerek son halini alacak. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4255&id=4258