İKV E-Bülteni | 2008 » 18-24 ŞUBAT » GKRY VE ERMENİSTAN, YENİ BAŞKANLARINI SEÇTİ

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde (GKRY), 24 Şubat’ta yapılan başkanlık seçimlerinin 2. turunu, AKEL Partisinin adayı Dimitris Hristofyas kazandı. Geçen hafta yapılan ilk tur seçimlerde, mevcut başkan Tasos Papadopulos (Demokratik Parti, DİKO), Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) desteklediği eski Dışişleri Bakanlarından Yannakis Kasulides ve AKEL Partisi Genel Sekreteri ve iki dönemdir Meclis Başkanlığı görevini yürüten Dimitris Hristofyas’la birlikte toplam 9 aday yarışmış; ancak hiçbir aday ilk turda seçilmek için gerekli olan yüzde 50’den fazla oyu alamadığından, yeni başkanın belirlenmesi 2. tura kalmıştı. İlk turda en çok oyu alan iki aday, Kasulides ve Hristofyas, geçtiğimiz Pazar günü 2. turda yarıştı.

Seçimlerin 2. turunda, DİKO’nun da desteklediği Hristofyas, oyların yüzde 53,5’ini alarak ilk turun galibi Yannakis Kasulides’i geride bıraktı ve GKRY’nin 6. başkanı seçildi. Yeni başkan, 5 yıl süreyle görev yapacak.

Ermenistan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ise, Başbakan Serj Sarkisyan kazandı. 9 adayın yarıştığı seçimlerde Sarkisyan, oyların yaklaşık % 53’ünü alarak 1. turda seçilmek için gerekli olan % 50 oy barajını aştı ve Ermenistan’ın yeni Cumhurbaşkanı oldu. Oyların yaklaşık %22’sini alan Sarkisyan’ın en yakın rakibi Levon Ter Petrosyan ise, seçimlere hile karıştırıldığını ve seçim sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı. Sarkisyan, eski Başbakan Andranik Margaryan’ın 25 Mart 2007 tarihinde ölmesi üzerine Savunma Bakanı iken Başbakanlığa getirilmişti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4349&id=4395