İKV E-Bülteni | 2008 » 10-16 MART » DOĞALGAZ KOORDİNASYON GRUBU’NUN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üye devletlerin ve doğalgaz sektörünün temsilcilerinden oluşan Doğalgaz Koordinasyon Grubu, Avrupa Komisyonu başkanlığında 11 Mart’ta Brüksel’de olağanüstü toplandı. Toplantıda, Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz konusunda meydana gelen son dönemdeki gerginlik masaya yatırıldı. Bilindiği üzere, Gazprom şirketi, Rusya’nın eski Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yuşçenko arasında 12 Şubat’ta imzalanan anlaşmayı yerine getirmediği gerekçesiyle, Ukrayna’ya verdiği doğalgazı azaltmış; ardından Ukrayna üzerinden Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyan Naftogaz şirketi de Avrupa’ya aktarılan doğalgazı kesebileceğini belirtmişti. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Yuşçenko’nun uyarısı üzerine hükümetin Rusya ile yeniden müzakere masasına oturması sorunun çözülmesini sağladı.

Durumu inceleyen Doğalgaz Koordinasyon Grubu Avrupa doğalgaz stokunun şimdilik bu krizden etkilenmediğini; ancak, bu tür krizlerin üye devletler arasında işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini gösterdiğini belirtti. Rusya’dan ithal edilen doğalgazın %80’inin Ukrayna üzerinden Avrupa’ya ulaştığına dikkat çeken Doğalgaz Koordinasyon Grubu, Ukrayna ile Gazprom arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi uyarısında bulundu.

Doğalgaz Koordinasyon Grubu toplantısı yapılırken Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın doğalgaz şirketleri 2009 yılında doğalgazlarını Avrupa fiyatlarından satacaklarını açıkladılar. Merkez Asya ülkelerinin doğalgaz fiyat politikasındaki bu değişiklik, Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak alternatif boru hatlarının inşasını da tehlikeye atıyor. Öte yandan bu durum, aynı zamanda başta Nabucco projesi olmak üzere Avrupa Birliği’nin Orta Asya ülkeleri ile stratejik ortaklık kurma planlarını da olumsuz etkiliyor.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4352&id=4424