İKV E-Bülteni | 2008 » 17-23 MART » MEHMET ALİ TALAT İLE DİMİTRİS HRİSTOFYAS ARASINDA İLK GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dimitris Hristofyas’ın GKRY Başkanı seçilmesinin ardından Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak iki lider arasındaki ilk görüşme, 21 Mart’ta, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Görüşmede, 8 Temmuz 2006 tarihinde oluşturulması kararlaştırılan komitelerin en kısa zamanda çalışmalarına başlaması konusunda uzlaşmaya varıldı. Liderlerin BM gözetiminde kapsamlı müzakerelere başlama kararı aldıkları, görüşmelerin sürdürülmesi için tüm sorumluluğu üstlendikleri ve üç ay sonra yeniden bir araya gelecekleri ifade edildi. Bu kapsamda, doğrudan müzakerelerin başlaması amacıyla çalışmalar yürütecek olan komitelerin, üç ay içerisinde gerekli hazırlıkları tamamlamalarının öngörüldüğü ve danışmanların ilerleyen haftalarda çalışmalara başlayacakları belirtildi. İki lider arasında gerçekleştirilen görüşmede ayrıca, Lokmacı kapısının açılması da kararlaştırıldı.

Bu bağlamda, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile GKRY Lideri Dimitris Hristofyas’ın görüşmesini cesaret verici bir adım olarak nitelendirdiğini ve Lokmacı kapısının açılması kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Steinmeier ayrıca, yeni sınır kapısının açılmasının sembolik anlamı büyük olan bir adım olduğunu ve Yeşil Hattın iki tarafındaki insanların doğrudan ilişkilerini kolaylaştıracağını vurguladı. Bilindiği üzere KKTC yönetimi, GKRY ile aldıkları, 2007 yılının ilk çeyreği içinde kapsamlı çözüm müzakerelerini başlatma kararının uygulanmasına ve iki halkın işbirliği duygularının geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla, Lokmacı’da yer alan üst geçidi 9 Ocak 2007’de yıkmıştı. Bu gelişme üzerine, Rum tarafı, önce, benzer bir adım atmak için Türk askerinin adadan çekilmesi şartını ileri sürmüş; ancak, üst geçidin GKRY tarafında yer alan bölümü de, 8 Mart 2007 tarihinde kaldırılmıştı.

Liderler arasında gerçekleştirilen görüşme kapsamında, Yeşilırmak kapısının ve diğer geçiş noktalarının da açılması konusu, danışmanların ilerleyen günlerde yapacakları görüşmelerin gündemine alındı.

Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller, her iki lider adına yaptığı yazılı açıklamada, görüşmenin olumlu ve samimi bir ortamda gerçekleştiğini belirtti. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Talat, toplantının yeni bir başlangıç ve önemli bir açılım olduğunu ifade ederek, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesini istediklerini vurguladı. GKRY Lideri Hristofyas ise, iyi niyet çerçevesinde çalışmalar gerçekleştirmek yönünde iradelerini beyan ettiklerini belirtti. Hristofyas ayrıca, Kıbrıs sorununun çok uzun zamandır devam ettiğini ve artık kapsamlı çözüme ulaşmayı umduklarını da vurguladı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4353&id=4431