İKV E-Bülteni | 26 OCAK-1 ŞUBAT » GÜNDEMDEN KISA KISA... » Malta, AB vatandaşlığı satışında geri adım attı

29 Ocak 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, son bir aydır Malta Hükümeti ve Avrupa Komisyonu arasında sürdürülen ve Malta’nın para karşılığında üçüncü ülke vatandaşlarına, Malta vatandaşlığı vermesine ilişkin uygulama konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Malta, 650 bin Avro karşılığında vatandaşlık vereceğini açıklamış, tartışmalı vatandaşlık yasası, Kasım 2013 tarihinde Malta Parlamentosunda kabul edilmişti. Ülkede yaşama koşulu aranmaksızın, para karşılığı AB vatandaşlığı teklif eden Malta’daki söz konusu yasal düzenleme büyük tepki çekmişti. Hatta AP, Malta'nın planını AB vatandaşlığını ucuzlaştırdığı gerekçesiyle eleştirmişti. Avrupa Komisyonu'nun Adaletten Sorumlu Üyesi Viviane Reding, ödeme gücü yeterli olmayan kişilerin vatandaşlık alamayacak olmasının sakıncalarına işaret etmiş ve vatandaşlık verilecek kişilerin ülke ile gerçek bir bağı bulunması gerektiğini söylemişti.

Özellikle Brüksel ve kimi AB üye ülkelerinden gelen tepkiler karşısında AB vatandaşı olmayanlara ücret karşılığı pasaport verme uygulamasında geri adım atan Malta Hükümeti, Avrupa Komisyonu ile sürdürdüğü görüşmeler sonrasında, Malta vatandaşlığına başvuracak kişiler için, Malta’da en az 12 ay süreyle oturduğunu kanıtlaması zorunluluğunu getirdiklerini açıkladı. 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4544&id=4582