İKV E-Bülteni | 2008 » 1-7 ARALIK » AGİT 16. BAKANLAR KONSEYİ TOPLANTISI HELSİNKİ’DE YAPILDI

Finlandiya’nın dönem başkanlığını yürüttüğü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) zirvesi, 56 üye ülkenin bakan ve müsteşar düzeyindeki temsilcilerinin katılımıyla 4-5 Aralık 2008 tarihlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirildi.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın başkanlık ettiği heyetin temsil ettiği toplantıda, Yukarı Karabağ, Transdinyester, Güney Osetya, Abhazya gibi konular öncelikli olarak ele alındı. Toplantı kapsamında ayrıca, Türkiye’nin önerisi olan Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu’na (KİİP) ilişkin ilk görüşmeler, teknisyenler düzeyinde yapılırken; platformun amaçları, ilkeleri, prensipleri ve mekanizmaları konusunda taslak bir belge üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye’yi yakından ilgilendiren Karabağ sorunuyla ilgili olarak da barışçıl çözümün sağlanmasına yönelik müzakerelerde arabuluculuk üstlenen ve Rus, Fransız ve Amerikalı yetkililerin eş başkanları olduğu AGİT Minsk grubu toplantıları gerçekleştirildi. Bakanlar zirvesinin gündemi dâhilinde ise, NATO-Rusya ve Batı-Rusya ilişkileri, Gürcistan’da yaşanan son gelişmeler, terörizmle mücadele, çevre, ayrımcılıkla mücadele, Medeniyetler İttifakı gibi konular ele alındı.

AGİT Bakanlar Konseyi, devlet başkanları düzeyinde toplantıların yapılmadığı yıllarda gerçekleştiriliyor ve bu kapsamda bir sonraki seneye dair çalışmaları belirleyen kararlar alınıyor. Temelleri Soğuk Savaş döneminde atılmış olan AGİT, başlangıçta iki blok arasındaki gerginliğin yumuşatılmasına yönelik siyasi ve askeri önlemler geliştirilmesine hizmet etmişken; günümüzde ise, asimetrik tehditler dâhil, güncel güvenlik gereksinimlerinin bir yansıması olarak, siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani boyut alanlarında çeşitli ve kapsamlı faaliyetler sürdürüyor.

Türkiye ise, bölgesinde oynadığı rol nedeniyle AGİT’e aktif katılım ve katkı sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. AGİT Dönem Başkanlığını, 2009 yılında Yunanistan üstlenecek.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4563&id=4568