İKV E-Bülteni | 2008 » 27 NİSAN-4 MAYIS » AİHM KKTC TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU’NU İÇ HUKUK YOLU OLARAK KABUL ETTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nda uzlaşmayla sonuçlanan bir başvuruyu onaylayarak, komisyonu bir iç hukuk yolu olarak kabul etti ve emsal niteliği taşıyan bir karara imza attı.

AİHM, geçtiğimiz hafta "mülkiyet hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle Türkiye aleyhine yapılan üç başvuruyu karara bağladı. Mahkeme, KKTC Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonu'na başvurarak, KKTC'deki eski malına karşılık Türklere ait Rum kesimindeki malları alma konusunda uzlaşmaya varan GKRY vatandaşı Mike Timvios' un Komisyon ile uzlaşmasını onayladı.

AİHM'nin 4. Dairesi tarafınca alınan karara göre, Timvios, Kuzey Kıbrıs'ta bıraktığı mala karşılık, Larnaka'da Kıbrıslı Türklere ait 22 dönüm taşınmaz malın sahibi olacak. Dostane çözüm gereği, Timvios'a 22 dönüm taşınmaz malın yanında bir milyon dolar da tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. AİHM'nin KKTC Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonu'nu bu kararla "iç hukuk yolu " olarak kabul etmesi, AİHM'de bu konuda bekleyen davalara emsal teşkil etmesi açısından da önem taşıyor. Mahkeme, bir başka Kıbrıslı Rum Demades’in açtığı davada ise, Türkiye'yi 835 bin Avro tazminat ödemeye mahkum etti.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4664&id=4667