İKV E-Bülteni | 2008 » 22 EYLÜL-5 EKİM » SLOVENYA, AVUSTURYA VE BELARUS’TA GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Slovenya’da 21 Eylül’de yapılan genel seçimleri, muhalefetteki sol parti kazandı. Slovenya Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, oyların yüzde 99,53'ünün sayıldığı, Borut Pahor önderliğindeki muhalefet partisi Sosyalist Demokratlar'ın (SD), yüzde 30,51 oranında oy alarak 90 sandalyeli Parlamento’da, 29 sandalye elde ederek seçimlerin galibi olduğu belirtildi. Başbakan Janez Jansa'nın merkez sağ Slovenya Demokratik Partisi ise oyların yüzde 29,32'sini alarak 28 sandalyeye sahip oldu.

Avusturya’da ise yerel seçimler 28 Eylül’de yapıldı. Seçmen yaşı 16’ya düşürüldüğü için 6 milyon’dan fazla kişinin oy kullandığı seçimden koalisyon çıkarken; aşırı sağcı partilerin yüzde 30’u bularak 56 sandalyeye ulaşmaları dikkat çekti. Seçim sonuçlarına göre, muhalefette olan sosyal demokratlar yüzde 35,7 oy ile 68 sandalye kazanıp birinci parti konumunu alırken; iktidardaki merkez sağ Halk Partisi, yüzde 34,2 oy ile 66 sandalye elde etti ve ikinci parti konumuna düştü.

Seçimlerde, bütün seçim kampanyasını göçmen karşıtlığı üzerine kuran aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) yüzde 11,2 oy ile 21 sandalye kazanarak meclisteki üçüncü büyük parti konumunu elde etmesi ise dikkat çekti. Parti lideri Heinz- Christan Strache, seçim sonrası yaptığı ilk basın toplantısında Türkiye'ye yüklendi.

Parti programına "Türkiye'nin AB üyeliğini engelleyeceğiz" ifadesini koyan Strache açıklamasında, "Ne şimdi, ne 100 yıl sonra ne de 200 yıl sonra Türkiye, AB üyesi olamaz" dedi.

Seçimde ayrıca, Yeşiller, yüzde 10,5 ile 20 sandalye; bir başka aşırı sağcı parti olan Joerg Haider’in Avusturya’nın Geleceği İçin Birlik Partisi ise, yüzde 4,2 ile sekiz sandalye kazandı.

Belarus’da ise, 28 Eylül günü yapılan genel seçimlerde, devlet başkanı Lukaşenko’ya yakın partilerin meclisteki tüm sandalyeleri kazanması, seçimlerin şaibeli olduğu şeklindeki iddialara yol açtı. Seçim komisyonu seçimin yasalara uygun olduğunu açıklarken,  Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı (AGİT) seçimlerin batı standartlarının altında olduğunu ileri sürdü. Belarus’taki genel seçimleri izleyen 450 AGİT gözlemcisi ile AGİT Parlamenterler Asamblesinin 66 temsilcisi tarafından hazırlanan ve başkent Minsk’te düzenlenen bir basın toplantısıyla sunulan raporda, önceki seçimlere göre bazı küçük iyileştirmeler yapılmasına karşın, bu milletvekili seçimlerinin, demokratik seçimler için AGİT tarafından aranan kriterleri yerine getirmediği belirtildi.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4712&id=4724