İKV E-Bülteni | 2007 » 20-27 NİSAN » İKV “AB MÜKTESEBATININ YATAY OLARAK UYGULANIŞININ ÖNCÜ TÜRK SEKTÖRLERİNE ETKİLERİ” PROJESİ ÇERÇEVESİNDE OSD VE TAYSAD İŞBİRLİĞİNDE “OTOMOTİV SEKTÖRÜ VE AB MÜKTESEBATI” BAŞLIKLI BİLGİLENDİRME SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

24 Nisan 2007 tarihinde İstanbul’da TOBB Plaza’da düzenlenen seminerin açış konuşmalarını İKV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Çiftçi ve Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Durak gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer’in üstlendiği seminerin ilk bölümünde, Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği Mali İşler Direktörü Marc Greven, AB’de otomotiv sanayi ile AB müktesebatının etkileri ele alındı. Global Insight Danışmanlık Otomotiv Piyasa Analisti Ewa Root ise, AB yeni üye ülkelerinde otomotiv sanayi ve ikinci el motorlu taşıtların serbest dolaşımını değerlendirdi.

Seminerin ikinci bölümünde konuşan Slovenya Otomotiv Çalıştayı Direktörü Dusan Busen, otomotiv yan sanayinin AB müktesebatına uyumuna ilişkin Merkez ve Doğu Avrupa Ülkeleri deneyimine, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Özlem Gülşen de, Türk otomotiv sanayinin AB müktesebatına uyumu ve müzakerelerdeki konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seminerde genel olarak, yeni üye ülke deneyimlerine yer verildi; katılımla birlikte, özellikle ikinci el otomobil girişinin serbest bırakılması sonucunda, başta Polonya ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere, yeni üyelerin ciddi sorunlarla karşılaştıklarına dikkat çekildi. Ayrıca, Türk otomotiv sektörünün AB direktiflerine çok büyük ölçüde uyumlu olmasının önemli bir avantaj sağladığına; ancak önümüzdeki dönemde, AB iç pazarına ilişkin teknik düzenlemelerin yanı sıra çevre mevzuatının da giderek daha sıkı önlemler içereceği hususuna işaret edildi.

Seminerde gerçekleştirilen sunumlara www.ikv.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Projenin ikinci durağı olan kimya sektörüne ilişkin bilgilendirme semineri ise 4 Mayıs 2007 tarihinde TOBB Plaza’da gerçekleştirilecek.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=4839&id=4857