İKV E-Bülteni | 13-18 ARALIK » GÜNDEMDEN KISA KISA… » AP Üyeleri havaalanı yer işletme hizmetlerinin liberalleştirilmesine ilişkin teklifi komiteye geri gönderdi

12 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda görüşülen Avrupa Komisyonu’nun AB’deki havaalanlarında yer işletme hizmetlerinin liberalleştirilmesine ilişkin teklifi, Ulaştırma ve Turizm Komitesine (TRAN) geri gönderildi. Teklif, havaalanlarına yer işletme hizmeti sağlayan firmaların artırılması zorunluluğu getirerek, yer hizmeti sağlayan firmalar arasındaki rekabeti artırmayı ve hizmet kalitesini artırmayı amaçlamaktaydı.

Teklife karşıtlığıyla bilinen Sosyalist Grubun ulaştırma ile ilgili konulardaki sözcüsü Belçikalı AP Üyesi Saïd El Khadraoui, havalimanlarının daha fazla yer hizmeti sağlayıcısı şirketle çalışıp çalışmaması kararının Üye Devletler tarafından verilmesi gerektiğini ifade etti.

Sosyalist Grup mensubu Alman AP üyesi Knut Fleckenstein da, yer işletme hizmetlerinin serbestleşmesinin çalışanlar için şartları kötüleştireceğini ifade etti. Bu teklif için Sosyalist Grubun gölge raportörü olan Fleckenstein, komiteye geri gönderilen teklifi ancak işçiler için yeterli garantiler içermesi halinde destekleyeceklerini vurguladı.

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=498&id=1124