İKV E-Bülteni | 5-12 ARALIK » GÜNDEMDEN KISA KISA… » Angela Merkel yedinci kez CDU Genel Başkanı seçildi

Angela Merkel 4 Aralık 2012’de Hannover’de gerçekleştirilen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) olağan genel kurulunda yedinci kez genel başkan seçildi. Delegelerin yaklaşık yüzde 97’sinin oyunu alan Merkel 2000 yılından bu yana gele başkan, 2005 yılından bu yana ise başbakan olarak görev yapıyor. Seçimin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında Avro krizine değinen Merkel, Birliğin zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek, dünyadaki rekabeti de dikkate alarak ihracatta “Alman yapımı” başarısını sürdürmeyi hedeflediğini söyledi.

irliğG ? at?`?]hedeflediklerini açıkladılar.

 

luslara: ? ? ?`?]ecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) kredi notunu, fonların finansal destekçileri arasındaki kredi risklerinin yüksek korelasyonunu gerekçe göstererek düşürdü. Moody’s ESM'nin kredi notunu Aaa'dan Aa1'e 
indirirken, EFSF'nin geçici notunu da Aaa'dan Aa1'e çekti.  Moody's ayrıca her iki fonun kredi notu görünümünü de negatifte bıraktığını açıkladı.  Uzmanlar kredi notu indiriminin EFSF'ye en büyük ikinci katkıyı sağlayan  Fransa'nın notunun Moody's ve Standard&Poor's tarafından aşağı  çekilmesinden kaynaklandığını belirtiyorlar. Buna karşılık bazı uzmanlar Moody's'in Fransa'nın kredi notunu  indirmesinin ardından ülkenin 10 yıllık tahvil  faizlerinin düşmesinin yatırımcıların bu tür not hamlelerini önemsemediğini gösterdiğini ifade ediyor. Diğer yandan EFSF'nin notunun destekçilerinin kredi itibarına bağlı olduğuna  dikkat çekenler ise EFSF'nin notunun  indirilmesinin, Euro Bölgesi kurtarma fonunun, Avrupa'nın  çekirdeğindeki ekonomik kötüleşmeyi yansıttığını belirtti. 

 

http://10.0.0.5/ikv_bulten/?ust_id=499&id=1093